Migracija stanovništva zbog izgradnje hidroelektrana i vodnih akumulacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Migracija stanovništva zbog izgradnje hidroelektrana i vodnih akumulacija". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Географски факултет
Универзитет у Београду
Семинарски рад из предмета демоекологија:
Миграција становништва због изградње хидроелектрана и водних акумулација
Садржај
Миграције
Појам миграције етимолошки се изводи из латинског миграре (сељење, пресељење, сеоба) и по општој дефиницији значи било који облик привременог или трајног кретања живих бића у простору. Најједноставније речено, реч је о свакој трајнијој промени места сталног боравка појединца или друштвених група.
Разликујемо две врсте миграција:
Узроци миграција могу бити:
природни – епидемије, временске непогоде, катастрофе...
друштвени – ратови, политичка нестабилност, верска нетрпељивост...
економски – глад, сиромаштво, тежња за бољим условима живота..
Последица миграција јесте првенствено промена у просторном размештају становништва, односно гомилање становништва у градовима и индустријским подручјима, док на другој страни села губе становништво.
Постоје следеће врсте миграција:
унутрашње и спољашње,
коначне и привремене,
добровољне и присилне,
економске и неекономске
Хидроелектране
Хидроелектрана или хидроцентрала је електрично постројење за производњу електричне енергије са погоном на воду. Текућа вода обрће својом кинетичком енергијом хидрауличну турбину, која је повезана са електричном машином - генератором електричне енергије.
Један kWh енергије произваден у хидроелектрани је значајно јефтинији од оног у термоелектрани и има мањи негативни утицај на животну околину. Из овог разлога су хидроелектране популарније и пожељније као извор енергије за једну државу. Међутим количина произведене енергије зависи од количине дотока воде и варира током године. Ово се сматра највећим недостатком ових електрана уз чињеницу да акумулациона језера заузимају огромна пространства највероватније плодног земљишта.
Типови хидроелектрана
По количини воде и начину конструкције се разликују следеће врсте:
•Реверзибилна хидроелектрана је слична по конструкцији акумулационој хидроелектрани, али има велике пумпе које у време мање потрошње струје враћају воду у акумулационо језеро, док у време несташице енергије пуштају воду из акумулације и производе струју у ситуацији када је потребнија и скупља. Овакве електране служе уравнотежењу производње и потрошње у електричној мрежи. Реверзибилна ХЕ у Србији је Бајина Башта.
•Проточна хидроелектрана има малу висинску разлику испред и иза места захватања воде тако да не користи потенцијалну енергију разлике нивоа већ само кинетичку енергију коју поседује водени ток. Стога је снага овакве електране зависна од тренутне количине протока воде. Код ових електрана се за покретање генератора користе Капланове турбине које су погодне за велике протоке воде и мале падове. Проточне ХЕ у Србији су: Ђердап I и II, Зворник, Потпећ, Овчар Бања, Међувршје.
Утицај на животну средину
Позитивни утицаји на животну средину:
Не користи гориво, поготово не фосилно
Не постоји зависност цене произведене енергије од скокова цена нафте, гаса или другог горива
Заштита од поплава
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET