Megalopolis Boston-Vašington | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Megalopolis Boston-Vašington". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Источном Сарајеву
Филозофски факултет
Одсјек за Географију
СЕМИНАРСКИ РАД
из
Географије насеља
М Е Г А Л О П О Л И С
Б О С Т О Н – В А Ш И Н Г Т О Н
Ментор: Студент:
Асс. Дајана Вукојевић
СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ
Званичан назив: Сједињене Америчке Државе
(United States of America)
Државно уређење: предсједничка савезна република
Површина: 9.518.898 km2
Популација (2007): 302.636.000 Застава
Густина насељености: 31,8 ст./km2
Главни град: Вашингтон (Washington)
Званичан језик: нема (енглески је де факто, а шпански други)
Новчана јединица: амерички долар (УСД - $)
БДП: $ 13.675 трилиона; 43.444 $ по глави ст. (приближно 2007.)
Предсједник: Џорџ В. Буш Грб
Кодови по стандарду ISO 3166: USA, US
Сједињене Америчке државе се налазе у централном и јужном дијелу Сјеверне Америке. Између Аклантика на истоку, Пацифика на западу и Мексичког залива на југоистоку. Граничи са Канадом на сјеверу и Мексиком на југу и југоистоку. По површини је четврта у свијету, по броју становника трећа. Међутим, по економској и војној моћи и политичком утицају она је данас једина свјетска велесила. Повољан географски положај је допринио расту снаге САД.
Мегалополис и регија Сјевер
Процес урбанизације у САД је добио нови облик у другој половини XX, гдје се становништво концентрисано у великим градовима, пресељава из централних дијелова града у периферне. Зато је сада више америчког становништва концентрисано управо у тим областима него у градском језгру, која су „ослобођена“ за финансијске, дипломатске и услужне дјелатности.
Развитак великих градских метропола условило је више фактора. Повољан лучки положај, оријентација природних путева ка унутрашњости, непрестани прилив досељеника и размјена добара створили су у области између атлантске обале и ријеке Св. Лоренса са Великим језерима највећу концентрацију великих градова у свијету. По величини у САД се посебно истиче Њујорк са 16,3 милиона становника који је стар једва 350 година, а Бостон, Филаделфија, Вашингтон имају преко 4 милиона становника.
Атлантски дио сјевера је простор у САД гдје су настале прве веће насеобинске западноевропских досељеника. Ту се рађала америчка држава и започео економски успон будуће највеће силе у историји човјечанства. Иако се неки дијелови САД данас развијају знатно брже и полетније, али Сјевер је идаље најнасељенија, најурбанизованија и најиндустријализованија регија у држави у којој живи 41% становништва, а заузима 26% територије.
У високоурбанизованој регији посебно се истиче готово непрекидни низ градова дуж Атлантске приморја, мегалополис Бостон–Вашингтон, који у на крајњем југу мањим дијелом залази у подручје јужних савезних држава.
Сјевер је препун симбола значајних за раст и развој САД. Сједиште УН-а и банкарски Вол Стрит дају Њујорку својеврсно обиљежје свјетске метрополе и центра економске моћи, острвце Елис у њујоршком лучком басену био је главно прихватилиште европских досељеника, а Кип слободе симболише демократију и слободу Новог свијета. Бостон се, између осталог, краси са најпрестижнијим универзитетом на свијету – Харвардом.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET