Lepenski vir | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lepenski vir". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Tema:
Lepenski vir
Sadržaj
Uvod
Sama poseta Lepenskog vira,i dalja proučavanja kroz školovanje,inspirisala nas je da odaberemo ovaj predeo za izradu seminarskog rada. Kroz ovaj rad želimo da vas što bolje upoznamo sa jednim od najstarijih i najvažnijih arheoloških nalazišta u našoj zemlji,da pokušamo da vam dočaramo život ljudi iz praistorije,njihove običaje,zanimanja, razvoj umetnosti na tim prostorima... Idući kroz Istočnu Srbiju, imaćete osećaj da putujete kroz vreme. Lepenski vir je sedište jedne od najznačajnijih praistoriskih kultura. Tu su i svedočanstva vezana za boravak Rimljana na ovim prostorima: Trajanova tabla i ostaci Trajanovog mosta, Viminicijnum kod Kostolca, palata Feliks Romulijana kod Zaječara, u srednji vek uvodi nas tvrđava Golubac.
Da bi se istražilo jedno maleno naselje iz epohe mlađeg kamenog doba, otpočeto je 1965. godine sa arheološkim iskopavanjem na niskoj dunavskoj trasi pokraj Lepenskog vira. U tom trenutku, niko nije ni slutio da je ovo mesto, koje se nalazi u bespuću Đerdapa, nekada bilo i središte jedne od najsloženijih i najblistavijih kultura praistorije. To je postalo jasno tek 1967. godine. U toj godini, ispod naselja prvih zemljoradnika i stočara iz razdoblja 5300-4800 godina pre nove ere, otkriveni spomenici koji su iznenadili ceo svet: u sedam velikih, sukcesivno podizanih naselja ribolovaca, lovaca i skupljača hrane, nađeni su: brojna planski građena staništa, grobovi koji dokumentuju čudne pogrebne rituale, obilje majstorski izgrađenih alatki od kamena, kosti i roga, raznovrstan nakit, pločice sa urezanim znacima sličnim pismu i monumentalne skulpture od kamena. Odmh se moglo ustanoviti da su sve ovo ostvarenja od pre 5300 godina pre n.e., a to je značilo da su ribolovačko-lovačke zajednice koje su naseljavale terasu pokraj Lepenskog vira prve u Evropi uspostavile složene privredno-društvene odnose, prve ostvarile arhitekturu osobenog stila i prve modelovale monumentalne skulpture od džinovskih oblutaka. Tako se Lepenski vir 1967. godine pojavio na arheološkoj karti Evrope kao izuzetno značajan,ali i sasvim usamljen kulturni centar, njegovi spomenici, tako neobični i tako zagonetni, tada su samo ukazivali da u budućnosti treba očekivati slične arheološke spomenike koji će učiniti razumljivim sve ono što je ostvareno na ovoj maloj dunavskoj terasi. U narednim godinama sva očekivanja su realizovana. Zahvaljujući intenzivnim arheološkim istraživanjima obala Dunava, posebno u Đerdapu, do 1971. godine otkriveno je još desetak naselja iz istog razdoblja ( Hajdučka vodenica, Padina, Vlašac, Ikoana, Kladovska skela i druga). Arheološka građa koja je u ovim naseljima nađena pokazala je da Lepenski vir treba smatrati središtem jedne osobene i dugotrajne kulture koja se danas uči sa pravom naziva kultura Lepenskog vira.
Kultura Lepenskog vira
U naseljima Lepenskog vira otkriveno je ne procenljivo kulturno mesto i brojni sakralni predmeti. Monumentalne kamene skulpture koje su otkrivene u mnogim kućnim svetilištima, svakako su ikonografska ilustracija jednog složenog mita. Postavljanje iz generacije u generaciju uz kućna ognjišta, ove skulpture od džinovskih oblutaka- na kojima su najčešće modelovane ljudske glave, ribe, jeleni ili zagonetne arabeske- bile su za sve članove zajednice svetinje koje su im otkrivale velike istine o svetu i određivale ponašanje u svakodnevnom životu. Preko oblutaka koji „nastaju“ i „žive“ u velikoj reci kraj naselja svi članovi zajednice povezuju se, za života i posle smrti, sa osnovnim i večitim elementima svoje životne sredine- sa vodom i kamenom. Postavljanjem oblutaka uz ognjište ovim elementima je pridružena i vatra, a preko nje - toplota i svetlost sunca. Glavni motivi koji se prikazuju na oblucima svakako su i osnovni sadržaji postojećeg mita. Verevatno se mislilo da se iz oblutaka, kao iz velikog praiskonskog jajeta, rađa sve što živi, na prvom mestu ribolika bića ( praroditelji ljudskog roda ) i životinje koje se najčešće love ( riba, jelen ). Glavni elementi ovog mita su istovremeno i simbol za osnovne elemente neproizvođačke ekonomike ( voda, kamen, vatra, riba, divljač ). Tako su ove skulpture i ovaj mit trajno osigurali bezbednosti svim dobrim zajednicama, kako društevenim tako i ekonomskim, i sprečavali da se ona narušavaju ili proizvoljno koriste.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET