Klima Crne Gore | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klima Crne Gore". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

CRNA GORE
Koordinate: 42o 46’ SGŠ, 19o 13’ IGD
Crna Gora je zemlja u jugoistočnoj Evropi, koja leži na obali Jadranskog mora. Graniči se na istoku i severoistoku sa Srbijom, na severozapadu sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom i na jugoistoku sa Albanijom. Na zapadu je deli more od Italije. Glavni a ujedno i najveći grad je Podgorica, dok Cetinje ima status prestonice.
Moderna država Crna Gora obuhvata nekadašnju Staru Crnu Goru, Brda, Staru Hercegovinu, deo Stare Srbije i Pomorje, u kojem je najznačajnija Boka Kotorska.
KLIMA CRNE GORE
Južni deo Crne Gore i Zetsko-Bjelopavlićka ravnica su oblasti mediteranske klime, što znači da to područje karakterišu duga, vrela i suva leta i relativno blage i kišovite zime. Mesta u dolinama, poput Podgorice i Danilovgrada, imaju u januaru nižu temperaturu od primorskih mesta na približno istoj geografskoj širini, dok u toku leta imaju nešto višu temperaturu. Naročito se toplim letima karakteriše prostrana dolina Zete, gdje su leta najtoplija u Crnoj Gori. Uzrok tome je velika vedrina neba leti, usled čega se zemljište i vazduh iznad njega veoma jako zagrevaju. Treba napomenuti da je Podgorica grad sa najvišim srednjim mjesečnim temperaturama tokom leta, i sa najvećim prosečnim brojem tropskih dana. Najniža srednja godišnja temperatura je na Žabljaku (basen Tare). Znatno oštriju klimu, imaju kraška polja čija su dna duboko ispod okolnih planinskih vrhova i koja su od Jadrana udaljena 40 do 80 km, kao i polja koja su dosta blizu Jadrana (oko 20 km) ali su od mora odvojena relativno visokim planinama.
U toku zime u tim poljima se taloži hladan vazduh spuštajući se po stranama okolnih planina, dok se leti dna polja prilično zagreju, usled čega je godišnje kolebanje temperature povećano. U ovim poljima se u toku zime, najčešće u anticiklonskim situacijama, mogu javiti i prizemne inverzije temperature.
Centralni i severni deo Crne Gore ima neke karakteristike planinske klime, ali je evidentan i uticaj Sredozemnog mora, što se ogleda kroz režim padavina i u višoj srednjoj temperaturi najhladnijeg meseca. Krajnji sever Crne Gore ima kontinentalni tip klime, koji osim velikih dnevnih i godišnjih amplituda temperature karakteriše mala godišnja količina padavina uz prilično ravnomernu raspodelu po mesecima.
U planinskim oblastima na severu Crne Gore leta su relativno hladna i vlažna, a zime duge i oštre, sa čestim mrazevima i niskim temperaturama, koje naglo opadaju sa visinom. Najveću srednju godišnju vrednost oblačnosti imaju planinski krajevi, u proseku oko 55 – 66%, a zatim ona opada prema primorju i u proseku iznosi 45 – 35 %. Najmanja oblačnost u toku godine je u julu i avgustu, a najveća u decembru. Najmanje kolebanje oblačnosti imaju planinske oblasti, dok je ono mnogo veće za primorje.
Dužina trajanja sunčevog sjaja je u obrnutoj srazmeri sa oblačnošću. U oblasti primorja, trajanje insolacije iznosi u proseku 2750 časova, dok u planinskim krajevima udaljenim od mora, ima u proseku vrijednost 1550 do 1900 časova. U svim krajevima, jul i avgust, imaju za oko 4 – 5 puta dužu insolaciju nego zimski meseci.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET