Zračenje (radioaktivno) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zračenje (radioaktivno)". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET U OSIJEKU
SEMINARSKI RAD
ZRAČENJE (RADIOAKTIVNO)
Kolegij: Računala i procesi
MIRKO KÖHLER 1288 2005/2006
DEFINICIJA RADIOAKTIVNOSTI
• • • Radioaktivnost je svojstvo nekih vrsta atoma da im se jezgre spontano mijenjaju i pri tome emitiraju energiju u obliku zračenja. Ta se promjena jezgre naziva radioaktivnim raspadom. Radioaktivno zračenje mijenja strukturu i svojstva materijala kroz koji prolazi. Pri tome je najznačajniji efekt ionizacija,odnosno izbijanje elektrona iz elektronskog omotača nekog atoma.
KORISNI UČINCI RADIOAKTIVNIH MATERIJALA
• • • • • • Proizvodnja električne energije Istraživanja u medicini Proizvodnja lijekova i liječenje Razna medicinska snimanja Istraživanje svemira Industrija, pogon brodova,podmornica, sterilizacija hrane i ambalaže,…
ŠTETE OD ZRAČENJA
• • Radijacija je štetna po zdravlje. Radioaktivni materijal u ljudsko tijelo ulazi preko hrane, vode za piće ili zraka, ili je moguće direktno ozračivanje. Zračenje oštećuje stanice u ljudskom organizmu. Velika apsorbirana doza zračenja raspoređena po cijelom tijelu uzrokuje smrt. Nešto niže lokalne doze uzrokuju oštećenje kože i lokalnog tkiva i ta su oštećenja vidljiva već za nekoliko dana ili sati.
VRSTE ZRAČENJA I DOZE
Danas poznatih 109 kemijskih elemenata javlja se u više od 2000 različitih radioaktivnih izotopa. Oni se raspadaju na različite načine: alfa, beta, gama, neutronski ili protonski. Također, promjene u atomskom omotaču jezgre izazivaju emisiju X - zračenja (isto što i gama, tj. elektromagnetsko zračenje, samo je manje energije). 1. Alfa zračenje Kod alfa zračenja nestabilna atomska jezgra emitira električki pozitivno nabijenu alfa česticu s nabojem dva puta većim i masom približno četiri puta većom od protona (sastoji od dvaju protona i dvaju neutrona). To znaći da su alfa čestice jezgre helija. Brzina alfa zraka je oko 15000 km/s, a energija nekoliko MeV. U zraku, pri normalnom tlaku njihov doseg iznosi tek nekoliko centimetara, što znaći da alfa čestice relativno brzo gube svoju energiju i neutraliziraju se, tj. zahvačanjem elektrona iz okolice pretvaraju se u atome helija. Ako atomska jezgra neke tvari emitira alfa česticu, ona nužno doživljava promjenu, što znači da alfa zračenjem nastaje nova jezgra i stvara se nov element. Na primjer, jezgra 226Ra radij sadrži 88 protona i 138 neutrona i ima ukupni maseni broj 226. Raspada se alfa raspadom (emisija čestice - jezgre helija) i nastaje novi element radon - 222.Maseni broj jezgre u alfa raspadu smanji se za 4 a redni broj za 2. Radon (222Rn) je također nestabilan i dalje se raspada. 2. Beta zračenje Beta (-) zračenje je raspad jezgre u kojem se neutron u jezgri raspada na proton i elektron. Proton ostaje u jezgri, a elektron se emitira iz jezgre s različitim energijama. Beta (+) raspad je raspad jezgre u kojoj se proton raspada u neutron i pozitron i dolazi do emisije pozitrona. Na primjer, 14C ugljik se raspada beta (-) raspadom na 14N dušik i elektron a 22Na natrij raspada se beta (+) raspadom na 22Ne neon i pozitron. Maseni broj jezgre u beta raspadu se ne mijenja, a redni broj se povečava ili smanjuje u ovisnosti o tome da li je riječ o - ili + beta raspadu. 3. Gama zračenje Radioaktivna jezgra može prelaziti iz jednog energetskog stanja u drugo i pritom dolazi do emisije elektromagnetskog vala (fotona). U tom raspadu ne mjenja se ni maseni ni redni broj jezgre. Promjene položaja elektrona u elektronskom omotaču jezgre praćene su emisijom elektromagnetskog zračenja (fotona) mnogo manje energije nego je energija fotona emitiranih iz jezgre. Takvo zračenje naziva se X - zračenje (rendgensko).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET