Trenje pri klizanju tela | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trenje pri klizanju tela". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Трење при клизању тела
Трење клизања се јавља када тело клизи по површини другог тела. Трење клизања јавља се услед механичког узајамног дејства и међумолекуларних – атхезионих сила.
При кретању неравнине на додирним површинама морају се изломити или се морају подићи једна преко друге , да би се савладала сила трења. Међумолекулске силе – атхезионе силе почињу да делују када се молекули на додирним површинама сасвим приближе. Пошто су оне привлачне , треба употребити силу да би дошло до кретања. Такве силе трења налазе се у равни додирних површина и орјентисане су тангенционално према додирним површинама.
Експериментално је утврђено да је сила трења при клизању тела управо сразмерна тежини тела када се тело креће по хоризонталној оси. Сила трења при клизању тела не зависи од величине додирних површина између тела и подлоге.
F tr = µ N
Сила трења tr при клизању тела пропорционална је нормалној компоненти тежине тела , тј . Нормалној сили , којом тело делује на подлогу по којој се креће.
Mg = N из тога следи да ја
F tr = µ m g
Коефицијент трења µ је однос силе трења F tr и нормалне силе . Коефицијент трења µ је неименован број.
µ=
Карактеристичан је за одређивање супстанце и константан је. Коефицијент трења зависи од :
карактера додирних површина
врсте материјала,
релативне брзине кретања тела
tr
Слика 1. Сила трења tr има супротан смер од силе која изазива кретање брзином .
Сила трења при клизању тела у почетку је мања од силе трења при миловању тела и са порастом брзине тела она опада , а затим при порасту брзине почиње да пада.
М2
М1
tr
М2 г
М1 г
Слика 2. Дејство силе трења кад два чврста тела различите масе делују на подлогу
Сила трења делује паралелно са додирним површинама, њихов смер је увек супротан од смера кретања тела, што значи да се силе трења супротстављају кретања. Интензитет силе трења на додирној површини два чврста тела која се релативно крећу, једно према другом, зависи од :
степена углачаности додирних површина,
природе материјала који се додирују,
нормалне силе којом тело које се креће притиска подлогу,
релативне брзине тела,
чистоће додирних површина.
Одавде видимо да је :
F tr = µ N где је,
N = mg1 + mg2 из чега је
N = ( m1 + m2 )g одатле следи да је
F tr = µ ( m1 + m2 )g
2. Трење при клизању тела по равној површини
а) Тело масе m клизи по хоризонталној подлози под дејством силе која са подлогом заклапа угао ɑ.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET