Translatorno kretanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Translatorno kretanje". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

MJEŠOVITA SREDNJA ŠKOLA TRAVNIK
OPĆA GIMNAZIJA
MATURSKI RAD
TEMA: Translatorno kretanje
Travnik, maj , 2011. godine
SADRŽAJ
1. UVOD……………………………………………………………………….…….3
2. TRANSLATORNO KRETANJ………………………………………………....4
3. ISAAC NEWTON…………………………………………………………….….5
3.1 NEWTONOVI ZAKONI DINAMIKE………………………………………..7
3.2 PRVI NEWTONOV ZAKON…………………………………………….........7
3.3 JEDNOLIKO PRAVOLINIJSKO KRETANJ…………………………….....8
3.4 INERCIJA. MASA. IMPULS TIJELA………………………………………10
4. PROMJENLJIVO KRETANJE TIJEL……………………………………....11
4.1 DRUGI NEWTONOV ZAKON………………………………………...........16
5.TREĆI NEWTONOV ZAKON………………………………………………...18
6. INERCIJALNI SISTEMI REFERENCIJE…………………………………..20
6.1 HELIOCENTRIČNI INERCIJALNI SISTEM……………………………..20
6.2 GEOCENTRIČNI SISTEM REFERENCIJE………………………………20
7. SLOBODAN PAD……………………………………………………….……...21
8. VERTIKALNI HITAC…………………………………………………………22
8.1 HITAC PREMA DOLE…………………………………………………….…22
8.2 HITAC PREMA GORE………………………………………………………23
9. ZAKLJUČAK…………………………………………………………………...25
LITERATURA…………………………………………………………………….26
.
1.UVOD
Pitanja o zakonitostima kretanja tijela koja ne sudjeluju sa okolinom osnovna su pitanja koja je moguće postaviti o svijetu oko nas. Ta su pitanja obilježila razvoj fizike krajem 19. stoljeća. Bitne ideje i zakone koji uspješno rješavaju ovu problematiku iznio je Newton u djelu Principia (1687.). Ova su pitanja, međutim, zaokupljala pažnju znanstvenika u toku dva milenija prije Newtona. Zato ćemo se ukratko osvrnuti na razvoj ideja o kretanju tijela.
Jedno od osnovnih pitanja u vezi sa kretanjem tijela je: Koje je prirodno stanje kretanja tijela? Do pronalaženja zadovoljavajućeg odgovora, datog u okviru Newtonove mehanike, trebalo je proći gotovo 2000 godina počevši od prve slike što su je razvili antički filozofi, posebno Aristotel (384. - 322. godine p.n.e.). Aristotel u svom djelu Fizika, koja je bila temelj učenja sve do Galileia i Newtona, raspravlja o kretanju u smislu postojanja prirodnih kretanja koja se odvijaju sama po sebi i za koja nije potreban vanjski utjecaj, i neprirodnih koja se ne odvijaju sama po sebi i za koja mora postojati vanjski utjecaj. Prirodna zemaljska kretanja, prema Aristotelovom shvaćanju, su spuštanje 'teških' tijela na Zemlju, dizanje 'laganih' tijela uvis.
Aristotel je svoje zaključke donosio samo na temelju opadanja, a površan posmatrać će i danas reći da težak kamen pada na Zemlju i kad na njega ne djelujemo, a da se topli zrak ili dim diže uvis sam po sebi. Nebeska tijela, prema Aristotelu, kreću se po kružnicama također sama po sebi. Neprirodna kretanja su, naprimjer, kretanje 'teškog' tijela naviše ili 'laganog' naniže. U ovaj tip kretanja spada i svako horizontalno kretanje, jer u tom kretanju nema elemenata prirodnosti. Upravo Galilei, razmatrajući horizontalno kretanje, počeo je rušiti shvatanje koje je dominiralo gotovo 20 stoljeća. Aristotel je smatrao također da je za održavanje konstantne brzine pri kretanju tijela potrebno vanjsko djelovanje. Ovo je i najveća zabluda prednjutnovske mehanike.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET