Struja i otpor, dualna priroda elektromagnetnog zračenja, brzina zvuka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Struja i otpor, dualna priroda elektromagnetnog zračenja, brzina zvuka". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PANEVROPSKI UNIVERZITET APEIRON
FAKULTET ZDRAVSTVENIH NAUKA
Redovne studije
Smjer:“Sanitarni inžinjering“
PREDMET: FIZIKSA SA BIOFIZIKOM
TEMA SEMINARSKOG RADA :
STRUJA I OTPOR, DUALNA PRIRODA ELEKTROMAGNETNOG ZRAČENJA, BRZINA ZVUKA, KIRHOFOVA PRAVILA, SISTEM POLUGA I NUKLEARNE REAKCIJE, NUKLEARNA ENERGIJA
Banja Luka, januar 2010. godine
SADRŽAJ
Struja i otpor...........................................................................................................................3
Dualna priroda elektromagneton zračenja..............................................................................7
Brzina zvuka...........................................................................................................................7
Kirhofova pravila.................................................................................................................10
Sistem poluga.......................................................................................................................13
Nuklearne reakcije.Nuklearna energija................................................................................15
Literatura..............................................................................................................................19
STRUJA I OTPOR
Slobodni elektroni u izolovanom metelnom provodniku se nalaze u neprekidnom termalnom kretanju. To kretanje je haotično (u svim smjerovima (sl. 12.1a)
Ukoliko izaberemo poprečni presjek na bilom kom mjestu na provodniku,uvijek za neko vrijeme prosječno jednak broj elektrona prodje kroz površinu poprecnog presjeka oba smjera.
Ne samo to, već i kroz bilo koju površinu, na bilo kojem mjestu u izolovanom provodniku, prosječno jednak roj elektrona prođe u oba smjera. Prema tome, termalno kretanje slobodnih elektrona ne dovodi do preraspodijele naelektrisanja na provodniku, odnosno termalnim kretanjem se ne može ostvariti prenos naelektrisanja u jednom smjeru.
Bez obzira da li je izolovani provodnik naelektrisan ili ne, u njegovoj unutrašnjosti nema električnog polja, kao ni polja koje bi bilo paralelno njegovoj spoljašnjoj površini. Iako u samom provodniku imamo ogroman broj slobodnih elektrona , nema sile koja bi na njih djelovala i nema umjerenog toka naelektrisanja.
Ako se krajevi provodnika vežu za polove aterije između kojih vlada napon U, onda će s, ako je duzina provodnika L, u provodniku uspostaviti električno polje E= U/L. Ono će kao vektor biti usmjereno od pozitivnom ka negativnom polu (sl. 12.1b) ovo polje djeluje na slobodne elektrone silom koja je suprotno usmjerena od smjera polja, i dovodi do usmjerenog kretenje elektrona.
Ukoliko je izvor napona sposoban da održava polove na različitim potencijalima, beskonačno dugo vremena, onda će se i slobodni elektroni toliko vremene kretati umjereno kroz provodnik i naelektrisanje ce kružiti kroz kolo . U stvarnosti, izvor je u stanju da održava razliku potencijala na polovima onoliko vremena koliko je potreno da protekne da se u njemu neki drugi oblik energije utroši na razdvajanje naelektrisanja, tj. transformiše u električnu. Nakon toga, prestaje da postoji razlika potencijala između polova, nastaje električno polje u provodniku, sa njegovim nestankom prestaje i usmjereno kretanje slobodnih elektrona.
Postojanje električnog polja u provodniku kada se njegovi krajevi vežu za polove električnog napona, nije u suprotnosti sa (4-9) gdje smo utvrdili da je električno polje unutar provodnika jednako nuli. U tom odjeljku smo razmatrali stanje u kome je prestalo svako kretanje slobodnih elektrona i u kome se na izolovanom provodniku uspostavila ekvipotencijalna površina, tako da nije bilo nikakve razlike potencijala između bilo koje dvije tačke na njemu. Usmjereno kretanje elektrona kroz provodnik predstavlja električnu struju u metalima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET