Utopia | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Utopia". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Novom Sadu
Filozofski Fakultet
Filozofija
Seminarski rad iz filozofije srednjeg veka na temu
(Libellus vere aureus, nec minus salutaris quam festivus, de optimo rei publicae statu deque nova insula Utopia)
FL 33/08
Novi Sad, 2009
Rezime
Naravno, postavlja se pitanje – da li je cudno to sto je Thomas More, pokušao da “skicira“ njegovo viđenje raznih problema, njihovo razrešenje i savršenu državu? Upravo iz tih spekulacija nastaje njegovo poznato i kontraverzno delo “UTOPIA”!
I više je nego jasno da je More-ova Utopija bazirana, ako se tako može reći, na Platonovoj Državi (iako su građani Utopije spremni da ratuju).
Thomas More je napisao Utopiju (završena i objavljena 1516.), roman na latinskom jeziku u kojoj putnik po imenu Raphael Hythloday, (na grčkom, njegovo ime i prezime se poziva na Arhanđela Rafaela, “Snabdevača istine”, "Predsednika gluposti"), opisuje politički aranžman imaginarnog ostrva zemlje Utopija (grčka igra reči OU - topos [nema mesta], EU-topos [dobro mesto]) i sebi i Gilles Peter-u. U to vreme malo je ljudi mogli razumeti stvarni smisao reči "Utopija". Ovaj roman opisuje grad Amaurote govoreći: "Od svih ovo je najvrednije i najvišeg dostojanstva" (pr. Prevod: “Of them all this is the worthiest and of most dignity”.).
Smatram (i smatra se) da je Thomas More “koristio” roman kao sredstvo slobodnog diskutovanja o raznim kontraverznim pitanjima savremenog (tadašnjeg) društva, tj. poretka, čak je i baziran na manastirskom komunizmu, što se zaključuje na osnovu “biblijskog komunizma” u Delima Apostola (peta knjiga novog zaveta).
Ključne reči: o najboljem uređenju države, o najboljoj državi, o gradovima Utopije, o magistratima, o zanimanjima, o uzajamnim odnosima, o putovanjima Utopljana, o robovima, o vojnoj veštini, o verama u Utopiji.
Sadržaj
Uvod
“Nacrt” Utopije je započet još dok je bio izaslanik u Flandriji, oko maja 1515. Mor je započeo pisanje uvoda i opis društva koje bi postalo druga polovina rada i na povratku u Englesku, napisao je još jedan dijalog i rad završio u 1516. Iste godine, ona je štampana u Leuven-u pod izmenama i savetima Erazma i posle revizije od strane Mora je štampana u Bazelu, oko novembru 1518. Tek 1551., šesnaest godina nakon što je Mor ubijen, prvi put je objavljena u Engleskoj kao engleski prevod je Robinson Ralfa. Burnet Žilberta prevod 1684. je verovatno najčešće citirana verzija.
Mor koristi roman za opisivanje imaginarnog naroda kao sredstvo za slobodno diskutovanje o kontraverznim pitanjima savremenog (tadašnjeg) sveta. Utopija je preteča utopijskog književnog žanra, u kojoj su detaljno idealnim društvima i savršeno gradovima. Iako je Utopianizam tipično renesansni pokret kombinujući klasične koncepte savršenog društva Platona i Aristotela sa rimskom retoričkom finesom, koje je nastavio u prosvetiteljstvo. Originalno izdanje Utopije sadrži ravnopravan, simetričan prilog "Alfabet utopista", koji je izostavljen iz kasnijih izdanja, ali ipak je značajan, rani pokušaj kriptografije koje mogu imati uticaj na razvoj scenografija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET