Rasizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rasizam". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


У В О Д
Расизам и етнички сукоби се јављају још од самог постанка људског друшта. Већ из давних античких времена постоје прецизни извори о придавању пажње боји коже и етничкој припадности. Египатски фараон Сезострис III је рекао: „Прелазак ове границе копненим или воденим путем забрањује се свим црнцима...“. Грци су име Варварос давали свима који су живели изван круга Хеладе; док је у Риму сваки роб био странац. У Библији се наводи да су Адамови потомци (Јевреји) били прогоњени од стране Египћана.
У наше време реч „расизам“ се тако често употрбљава, да би се могла сматрати неологизмом. Сматра се да је реч „расиста“ први пут употребљена као назив за немачке националисте, који су тврдили да представљају чисту немачку расу, из које су искључени Јевреји, Роми и словенски народи, како би се проширио „животни простор“, „аријевске расе“. Чињеница да је појам расизам данас опште познат заснива се првенствено на свирепостима које су починили нацисти током Другог светског рата. Али и после пораза хитлеризма, против расизма се дижу оптужбе свуда у свету: црначки проблеми у Сједињеним Америчким Државама, апартхејд у Јужој Африци,, положај Јевреја у Совјетском савезу, однос колонизованих и колонизатора.
Појам расе и ентицитета
Да би се дефинисао појам расне дискриминације, неопходно је пре свега одредити смисао који има атрибут „расна“. Полазну тачку, при томе, треба да представљају сазнања до којих је у испитивању варијација врсте homo sapiens дошла биологија, односно антропологија.
Прве научне теорије, које се се јавиле крајем 18. и почетком 19. века настале су под утицајем Енглеске и осталих европских земаља. Желећи да оправдају освајања народа и територија, појаву новог друштвеног поретка, користиле су теорију расе. Отац модерног расизма, како га неки називају, гроф Жозеф – Артур де Гобино (1816-1882), одредио је постојање три расе: беле (Caucasian), црне (Negoid), жуте (Mongoloid). Гобино сматра да је бела раса супериорнија. „За разлику од беле расе, црна раса је мање способна, емоционално је нестабилна, карактеришу је животињска природа и одсуство морала“.
Ову идеологију ће касније следити Адолф Хитлер, као и остале беле расистичке групе, попут Кју-Клукс-Кана у Америци и твораца апартхејда у Јужној Африци.
Постијање биолошких разлика које имају карактер групних разлика, тј. постојање биолошких својстава која се показују као типична само за поједине делове становништва на нашој планети, очигледна је чињеница
.
Кју-Клукс-Кан
„Раса се може схватити као скуп друштвених веза које омогућавају да се одреди тачан положај појединаца и група, њихових различитих особина или способности на основу биолошких утврђених својстава“.
У модерној антропологији се, при томе, посебно истиче „да расне разлике постоје само као физичке (анатомске и физиолошке), а не као разлике у интелектуалним могућностима или карактерним особинама“. Полазећи од тога закључујемо да се разврставање раса на „више“ и „ниже“, „инфериорне“ и „супериорне“ показује као научно потпуно неодрживо. „Процес у којем се разумевања расе користе да би се класификовали појединци или групе људи назива се расизација“.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET