Platonova država pravednosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platonova država pravednosti". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Platon
Država pravednosti
Sadržaj
Uvod .........................................................................................3
O problemu Platonovih dela......................................................3
O pravdi kao sponi između društvenog i pojedinačnog............4
Podela rada kroz staleške razlike...............................................5
Vlast i filozofska misao kao vezivna tkiva za pravednu državu........................................................................................7
Vaspitanje vodi ka uzornoj državi.............................................9
O značaju Platonove Države....................................................11
Zaključak o Platonovoj teoriji pravedne države .....................12
Literatura..................................................................................13
Uvod
Sin je Aristonov i Periktionin, otac mu vodi poreklo od potonjeg atičkog kralja Kodra, a majka od Solona. Rodio se u 88. olimpijadi (427. godine p.n.e.), dakle, četiri godine od početka Peleponeskog rata. Umesto svog izvornog imena Aristokle, rano je dobio ime Platon (odnosno široki), valjda zbog širokih ramena, čela ili, može biti, zbog lepog stasa, a po nekima zbog opširnosti u izlaganju.
U mladosti je dobio široko obrazovanje, koje se tada moglo dobiti. Osnove čitanja i pisanja učio je kod Dionisija, gimnastiku je vežbao kod Aristona iz Arga, od koga je i dobio nadimak, u muzici su ga podučavali Drakont iz Atine i Metal iz Akraganta, dok je slikarstvo kao i pisanje pesama rano odbacio kao "senku senke". Kao dvadesetogodišnjak upoznao se sa Sokratom, slušao ga sedam-osam godina, a posle Sokratove smrti sa njegovim drugim učenicima i pristalicama otišao je u Megaru kod Euklida, osnivača Megarske sokratske filozofske škole. Tu nije dugo ostao, nego se vratio u Atinu, a onda slede njegova putovanja u Egipat, u Kirenu, gde je duže vreme ostao kod matematičara Teodora, pa onda u Veliku Grčku, gde je opštio sa pitagorejcima. Posredovanjem pitagorejaca Platon biva pozvan na dvor sirakuškog tiranina Dionisija Starijeg. Prijateljstvo filozofa i tiranina, ipak, biva ubrzo razvrgnuto, pa Platon biva prodat na ostrvu Egini kao rob. Otkupi ga Anikerid iz Kirene, koji mu beše stari prijatelj, i vrati u Atinu. Novac koji su Platonovi prijatelji skupili s namerom da nadoknade Anikeridov otkup, ovaj ne htede primiti, nego za njega otkupi jedan vrt u Atini, koji beše posvećen heroju Akademu. U tom vrtu Platon je osnovao svoju filozofsku školu, Akademiju, kojoj beše cilj obrazovanje mladića u filozofskim, političkim i praktičko-etičkim pitanjima. Platonova namera da stvori uzorni državni poredak koji bi počivao na ideji sofokratije (da filozofi budu kraljevi ili da kraljevi budu filozofi) navela ga je da još dva puta prenebregne vlastito loše iskustvo s tiraninom sirakuškim. Dva je puta prekidao svoj rad u Akademiji odlazeći na Siciliju tiraninovom sinu i nasledniku Dionisiju Mlađem, da bi se posle toga potpuno povukao iz političkog života i posvetio radu u Akademiji i životu filozofa. Izvori kažu da je tri puta učestvovao u ratnim pohodima: na Tanagru, na Korint i na Delij. Umro je godine 347. kao osamdesetogodišnji starac i bio sahranjen u blizini Akademije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET