Ničeova kritika hrišćanske etike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ničeova kritika hrišćanske etike". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Novi Sad
MATURSKI RAD
iz filozofije
Tema: Ničeova kritika hrišćanske etike
Novi Sad
maj,2013.
Sadržaj:
1. Uvod - 2 -
1.1. Biografija - 3 -
1.2. Ničeova filozofija ukratko - 4 -
1.3. Ničeova etika - 5 -
1.4. Kritika Hrišćanstva - 5 -
1.5. Istorija hrišćanstva - 7 -
1.6. Mesto Hrišćanstva u istoriji stvaranja zapadnih vrednosti “Antihrist” - 8 -
1.7. Isus Hrist - 9 -
1.8. Hrišćanski moral - 10 -
1.9. Sveštenik - 11 -
1.10. Kritika hrišćanskog pojma Boga - 11 -
2. Zaključak - 13 -
3. Literatura - 15 -
1. Uvod
Bitno je na početku napomenuti da je nemački filozof Fridruh Niče u svojim delima kritikovao prvenstveno religioznu instituciju „Crkvu“ i njen stav prema Hristovom životu i delu tjs. „Ono sto je hrišćansko u crkvenom smislu“.S ovime na umu kritika hrišćanstva je kritika hrišćanske crkve, njenih moralnih normi i dogmi i njenog istorijskog uticaja na opštu dekadencu onog dela čovečanstva zahvaćenog ovom religijom.
Ovakvu religiju Niče smatra nihilističkom jer u njoj život postaje bezvredan sam po sebi jer se u takvoj religiji teži upravo ka suprotnosti pojma život-ka ništavilu, ka životu posle smrti u kome će nam po zasluzi biti dat obećani raj (ukoliko sledimo božje zapovesti i moralni kodeks crkve) ili će naša duša završiti u čistilištu ili pak u paklu.
Gore navedene tvrdnje nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim.Ako u svemu tome ima makar delimične istine kako je onda moguće da ovakva „religija dekadence“ uspe da opstane vise od dva milenijuma ,pa i dan danas da bude zastupljena u velikoj meri?
Niče daje objašnjenja kroz istorijski kontekst u kome je hrišćanstvo nastalo i u kome se razvijalo. Hrišćanski je “život još i danas moguć, a za neke ljude čak i neminovan: pravo, izvorno hrišćanstvo biće moguće u ma koje doba.” (Antihrist). Zastupa se hipoteza da smrt boga ne znači definitivno ukidanje religije i hrišćanstva, niti se sasvim ukida njena moguća upotrebljivost za čoveka. Ali se suštinski promenila priroda obe te činjeNiče. S jedne strane,hrišćanstvo je sada postavljeno u jednu drugačiji komtekst, te može napraviti otklon u drugačijem odnošenju prema vlastitom izvoru [Hristu], a sa druge strane, način egzistiranja hrišćanstva u društvenoj stvarnosti poprima novi značaj za čovjeka.
U hrišćanstvu postoje tri osnovna lukavstva: vera, ljubav i nada.
To je utešna snaga, ublažavajuća u boli i patnji, iluzorna.
Izvan moralnog poretka sveta, život nema vrednosti.
Protiv laži moralnog poretka sveta, u prvoj pobuni protiv “dobrih i pravednih” sveštenika, protiv iskvarenih,moćnih i privilegovanih u društvu, pao je i sam Isus, razapet na krstu za krivicu drugoga.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET