Wimax | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Wimax". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva Unska 3 , Zagreb
Seminarski rad:
WiMAX
Zagreb, siječanj 2009.
Sadržaj:
1. Uvod……………………………………………………………………………3 2. Karakteristike WiMAX-a…………………………………………………….4 2.1 Usporedbe WiMAX-a i Wi-Fi....................................................................4 2.2 Primjena WiMAX-a....................................................................................5 2.3 Vrste WiMAX-a ………………………………………..…………………7 2.4 Arhitektura WiMAX-a……………………………………………...……9 3. WiMAX u Hrvatskoj……………………………………………..…….…….10 4. WiMAX oprema…………………………...……………………..…….…….11 5. Korisni linkovi……………………………...……………………..…….…….12
2
1. Uvod
WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je bežična tehnologija koja omogućava širokopojasni bežični pristup Internetu uz upotrebu radiofrekvencijskog spektra od 2 do 11 GHz.
Kako bi potaknule izgradnju poštenog, transparentnog i uravnoteženog modela primjene prava i razvoja WiMAX tehnologije i proizvoda, tvrtke Alcatel-Lucent, Cisco, Clearwire, Intel, Samsung i Sprint, najavile su osnivanje Saveza otvorenih patenata (Open Patent Alliance ili skraćeno OPA). Cilj Saveza je stimulirati što više inovacija i ulazak novih subjekata u WiMAX ekosustav kroz jednostavan, predvidiv i pošten sustav provedbe intelektualnih prava koji potiče široku primjenu WiMAX standarda. U tu svrhu, Savez namjerava stvoriti “fond WiMAX patenata” koji će pomoći tvrtkama partnerima da dobiju pristup patentnim licencama po predvidljivim cijenama. Fond patenata obuhvaćat će razna rješenja za rojalitete, uključujući i prikladna rješenja za međusobno licenciranje među članovima Saveza.
Fond neće uključivati patente za 802.16d ili fiksnu WiMAX tehnologiju, ali očekuje se da će obuhvaćati buduće WiMAX standarde, kao što je 802.16m rješenje sljedeće generacije. Fond će moći prilagođavati svoj raspon aktivnosti u budućnosti ovisno o događajima na tržištu. Točne uvjete fonda odredit će vlasnici neophodnih patenata za WiMAX tehnologiju. Nezavisna treća osoba testirat će nužnost patenata kako bi se definirali njihovi vlasnici.
Svaka tvrtka koja ima barem jedan neophodan patent, certificiran od strane nadležnog tijela Saveza za patente koja se bavi razvojem 802.16e WiMAX opreme, proizvoda ili aplikacija, ili je pružatelj usluga posvećen primjeni WiMAX mreže, može se pridružiti Savezu. Pored toga, svatko tko je zainteresiran za isporuku WiMAX rješenja može postati korisnik licenci iz fonda Saveza.
3
2. Karakteristike WiMAX-a
Kao što je spomenuto ranije, WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je bežična tehnologija (MAN - metropolitan area network). Omogućiti će IEEE 802.11 (WiFi) vezu sa Internetom, te pružiti bežični DSL i pristup lokalnoj petlji. WiMAX-ovu tehniku karakterizira radio-transmisijka veza operatera i korisnika, umjesto kabelske. Upravo je bežični širokopojasni pristup Internetu jedan od najvažnijih razvojnih segmenata u sve naprednijem polju telekomunikacija. WiMAX postavlja nove tehničke standarde, s naglaskom na mobilnost, i ima ključnu ulogu u održavanju rastućeg procesa razvoja bežičnih Internet veza. WiMAX tehnologija će oživjeti upravo ona područja u kojima ne postoji telefonska veza potrebna za širokopojasni Internet. Također, područja u kojima bi takvo postavljanje bilo iznimno skupo (brdsko-planinska područja).
Međutim jedna od rijetkih negativnih strana o kojima se priča po internetskim kuloarima odnosi se na mogućnost da WiMAX blokira satelitsku komunikaciju u području na kojem je implementiran, čime su korisnici prisiljeni birati koja im je tehnologija važnija. Ovo zaključak istraživanja koje je proveo Satellite Users Interference Reduction Group (SUIRG) koji općenito lobira za razvoj satelitske povezivosti, no nagađa se da se radi o pokušaju očuvanja spektra slobodnih frekvencija potrebnih za njihov razvoj.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET