Uraditi instalaciju kupatila prema datoj šemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uraditi instalaciju kupatila prema datoj šemi". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
U sadašnje vrijeme nemoguće je zamisliti kuću ili stan bez kupatila. Te je prema tome kupatlo neophodno u svakom prostoru za stanovanje. U kupatilu je veoma važan način izrade el. instalacije, jer je tu povećana vlažnost vazduha a i samog kupatila. Ukoliko bi došlo do dodira vode sa električnim instalacijama pod naponom to bi moglo biti veoma opasno po čovjeka, pa čak i smrtonosno. Prema tome ovdje je veoma važan način izrade instalacije. Pri postavljanju ove instalacije veoma je potrebno voditi računa o mjestu provođenja kablova, jer ukoliko se ne radi po projektu ili po šemi mogu se desiti velike nepravilnosti, npr. kao oštećenje nekih od kablova pri postavljanju bojlera ili grijalice ili (ormara sa ogledalom) što dovodi do trajnog oštećenja instalacije cijelog kupatila.
Tehnički opis i namjena
Ovu vrstu instalacije sačinjavaju sledeći elementi:
-provodnici (kablovi)
-Instalacioni osigurač
-jednopolni prekidač
-bojler za vodu
-grijalica
-rasvjetno tijelo (sijalica)
Postavljenu instalaciju prije upotrebe potrebno je prethodno dobro uzemljiti. Pri razvodjenju instalacije treba obavezno paziti o rasporedu uredjaja u kupatilu i o iskoristenju prostora bojler za vodu najcesce treba biti iznad masine za pranje ili susenje vesa ormaric sa ogledalom treba obavezno biti vise (umivaonika), kabal za napajanje bojlera najcesce se koristi pgp sa minimalnim presjekom zice od 2,5 mm2 . kabal za rasvjetu u kupatilu dovoljan je od 1.5 mm2 .
Sredstva rada:
Alat:
-Kombinirana kliješta
-Špicasta kliješta
-Šarafciger
-Ispitivač
-Nož za skidanje izolacije
-Čekić
-Štemajz
Potreban materijal:
-kabal PG/P 3x1,5mm2
-kabal PG/P 3x2,5mm2
-montažne kutije
-prekidač (jednopolni) 10A
-prekidač (jednopolni) 16A
-sijaličino grlo F27
-osigurači 10A
-osigurači 16A
-utičnica (monofazna)
Prekidači
Prekidač je dio el. instalacije koji se upotrebljava za prekidanje i uspostavljanje struje kroz strujno kolo. U trenutku prekidanja strujnog kola usled razdvajanja kontaktnih površina, smanjuje se ukupna površina dodirivanja i povećava prelazni otpor. Usled toga se sredina izmedju kontakata koji se razmiču jonizuje. Što omogućava promjenu el. Luka. Tako formiran luk formira oksidaciju kontaktnih površina. Luk se lako gasi ako je dovoljno izdužen i hlađen. Rastavljanje kontaktnih površina mora se obaviti brzo. Pokretom ruke je nemoguće postići tu brzinu razdvajanja i to se rješava pomoću opruge. Za niske napone do 250V prema zemlji u upotrebi je veliki broj prekidača različitih firmi. Najmanja nazivna struja prekidača je 5A a najmanji nazivni napon je 250V, prema vrsti uključivanja prekidači mogu biti:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET