Transformatori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Transformatori". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod 1
1. Trofazni transformatori 2
1.1 Glavne karakteristike pojedinih sprega trofaznih transformatora 3
2. Osnovni elementi konstrukcije transformatora 5
3. Princip rada 6
4. Struja i gubici praznog hoda 7
5. Ogled praznog hoda 8
6. Kratki spoj jednofaznog transformatora 9
6.1. Napon kratkog spoja Uk 10
6.2. Gubitci u namotima transformatora 11
6.3. Faktor snage kratkog spoja 11
7. Zagrijevanje 12
8. Vrste hlađenja 14
9. Uključenje transformatora u praznom hodu 15
Zaključak 17
Literatura 18
Uvod
Transformator je statički elektrotehnički aparat koji, pomoću elektromagnetne indukcije, pretvara jedan sistem naizmjeničnih struja u jedan ili više sistema naizmjeničnih struja iste učestalosti i obično različitih vrijednosti struja i napona. Uloga transformatora u elektroenergetskom sistemu je veoma značajna jer on omogućuje ekonomičnu, pouzdanu i sigurnu proizvodnju, prijenos i distribuciju električne energije pri najprikladnijim naponskim nivoima. Dakle, njegovom primjenom se, uz veoma male gubitke energije, rješavaju problemi raznih naponskih nivoa i međusobne izoliranosti kola koje se nalaze na različitim naponskim nivoima. Ovdje će, pre svega, biti riječi o energetskim transformatorima.
Transformator treba da bude projektiran i izrađen tako da izdrži moguća naprezanja kojima je izložen tokom svog životnog vijeka. Naprezanja u osnovi možemo da svrstamo u tri glavne grupe: električna, mehanička i toplotna. Kod električnih naprezanja pre svega treba obratiti pažnju na prenapone koji se javljaju kao posljedica prekidanja u kolu, atmosferskih pražnjenja, lukova prema zemlji, kratkih spojeva, kao i ispitnih napona.
Pojave praćene velikim strujama u odnosu na naznačene (nominalne, nazivne) (kratki spojevi u mreži, kao i uključenje transformatora u praznom hodu), opasne su sa stanovišta mehaničkih i toplotnih naprezanja (ova naprezanja su proporcionalna sa kvadratom struje).
Do povećanih toplotnih naprezanja dolazi i kod preopterećenja transformatora. Također treba obratiti pažnju i na buku transformatora.
1. Trofazni transformatori
Kod trofaznih transformatora moguća su, u osnovi, dva tehnička rešenja - grupa od tri jednofazna transformatora, sa zasebnim magnetskim kolima ili jedan trofazni transformator sa zajedničkim magnetskim kolom. Grupa jednofaznih transformatora se obično primjenjuje za velike jedinice u Americi (američka transformacija) i ima prednost vezanu za transport, održavanje i osiguranje rezerve, jer su kvarovi transformatora uobičajeno na jednoj fazi, ali je u osnovi skuplja (oko 15%) jer se ne koristi činjenica da je zbir trenutnih vrijednosti uravnoteženih fluksova u sve tri faze jednak nuli i zahtijeva više prostora. Trofazni transformatori sa zajedničkim magnetnim kolom se često primjenjuju u Evropi (evropska transformacija).
Slika 1. Trofazni suhi transformator
Namotaji trofaznih transformatora sprežu se u:
• trokut,
• zvijezdu
• slomljenu zvijezdu (cik-cak sprega)
Prema važećim standardima priključne stezaljke, odnosno provodni izolatori označavaju se sa slovnim oznakama U, V, W, N (ranije A, B, C, N ). Ispred slovne oznake za pojedinu fazu se stavljaju brojčane oznake za označavanje visine napona namotaja: broj "1" za visokonaponski namotaj (VN), "2" za niskonaponski namotaj (NN) kod dvonamotajnih transformatora, odnosno srednjenaponski namotaj (SN) kod tronamotajnih transformatora i "3" za NN namotaj kod tronamotajnih transformatora. Krajevi namotaja označavaju se brojnim oznakama "1" za početak i "2" za kraj (svršetak), i to posle slovne oznake, npr. 1U2 za svršetak VN namotaja prve faze. Uz krajeve potrebno je definirati i smjer motanja namotaja oko stuba ("desni" ili "lijevi").
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET