Termometrija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Termometrija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Историја термометрије 4
2. Температура 4
2. 1. Шта је термометар и како се врши мерење температуре? 5
2.2. Избор сензора 5
3. Термометрија 6
3.1. Претварачи температуре 11
3.2. Полупроводнички претварачи температуре 13
3.3. Регулација температуре 15
Закључак 18
Литература 19
Увод
Тела на било којој температури емитују и апсорбују различите врсте зрачења . На температури изнад 00 К тела зраче електромагнетну енергију у оној количини која зависи од његове температуре и физичких особина . У области високих температура , а поготово изнад 15000 Ц није могуће користити контактне термометре зато што у оваквим условима они не могу да раде дуже време без штетних последица по своје карактеристике . У таквим применама користимо радијационе термометре код којих је сензор удаљен од мереног објекта и апсорбује мањи део његове енергије . Под дејством ове енергије , температура сензора се незнатно мења и остаје увек блиска температури околине.
Радијациони термометри се примењују у мерењима у металургији , при топљењу или ваљању метала , затим у стакларској и керамичкој индустрији . Ово су најпогоднији инструменти за мерење температура на површинама материјала јер при мерењу не мењају расподелу температуре објекта . Имају велики број специјалних примена од којих су најзначајније следеће:
Мерење температура покретних објеката (возила, живих бића, објеката на покретној траци, небеских тела у астрономским мерењима)
Мерење температура отворених вода из авиона или хеликоптера ради откривања непожељних загревања од стране индустријских објеката
Откривање сувише загрејаних места на далеководовима и другим електроенергетским објектима
Одређивање температурске расподеле на површини људског тела у дијагностичке сврхе
Техношки развој радијационих сензора је убрзан , а присутно је и усавршавање техника прикупљања и обраде сигнала што условљава брз развој техничких система заснованих на овој врсти мерења температуре , нарочито у области инфрацрвеног зрачења . Један пример је термовизијски систем који ради у инфрацрвеном делу спектра . Овај систем налази све ширу примену у индустрији.
1. Историја термометрије
Температура је величина која карактерише топлотно стање неког тела . Први корак у проучавању науке о топлоти био је проналазак уређаја који је омогућавао мерење и одређивање топлотног стања два различита тела . Тај уређај се касније назива термометар , морао је задовољити два основна захтева : Да је реверзибилан , тј . да се након престанка деловања топлоте може вратити у почетно стање ; да показује исту вредност за исто топлотно стање (за исту температуру ) двају различитих тела.
Топлотно растезање поседује оба поменута својства , па је узето као темељ термометије . Први уређај за мерење температуре термоскоп , израдио је Галилеј почетком XВИИ века а заснован је на топлотом растезању гаса . Први модерни термометар који је омогућавао прецизнија мерења темпаратуре потиче од надвојводе Фердинанда ИИ Тосканског из 1654.
Ради могућности упоређивања двају мерења показала се ускоро потреба за једном фиксном температурном скалом , и показало се најкорисније да се темпаратурни размак између два фиксна топлотна стања неког тела узме као основица температурне скале , која се онда може поделити на повољан број делова . Ти се делови називају степенима.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET