Tehnicki sistem javljači toplote | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnicki sistem javljači toplote". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Detektori požara
Podela detektora po granicama detekcije klasifikuje ih na tačkaste koji detektuju određeni fenomen požara u okolini određene tačke, i na linijske, koji detektuju promenu određenog fenomena u okolini određene linije koja može, a i ne mora biti prava. Dakle, oni se na ovaj način dele na tačkaste i linijske detektore požara.
Tačkasti detektori požara. Većinu savremenih detektora požara predstavljaju tačkasti detektori koji reaguju na promenu koncentracije dima, temperature ili zračenja plamena u neposrednoj blizini senzorskog elementa. Ovi efekti do senzorskog elementa mogu biti transportovani konvekcijom kao kod detektora dima i toplote ili elektromagnetnim talasima kao kod detektora plamena.
Linijski detektori. Ova vrsta detektora požara reaguje na promenu detektovanog fenomena u
okolini određene detekcione linije. Tipičan linijski detektor toplote predstavlja termički kabl koji reaguje na promene temperature u okolini kabla. Detektori sa svetlosnim zrakom (light beam detektor) predstavljaju u suštini linijski detektor dima koji reaguje na promenu koncentracije dima u okolini svetlosnog snopa infracrvene svetlosti koji se od predajnika emituje prema prijemniku.
Detektori požara mogu se podeliti prema fenomenu požara na koji reaguju na sledeće osnovne tipove:
- detektore dima,
- detektore toplote,
- detektore plamena,
- detektore ostalih požarnih fenomena,
- kombinovane (multisenzorske) detektore
Detektori toplote
Detektori toplote, predstavljaju uređaje koji registruju porast temperature u mernom domenu detektora i koji imaju mogućnost da taj porast, iznad određene granice, transformišu u alarm za požar. Detektori mogu reagovati na porast temperature u njegovom apsolutnom iznosu i biti koncipirani tako da daju signal za požar ako temperatura okoline detektora premaši podešenu vrednost. Takvi detektori su prvi razvijani a primenjuju se i danas i nazivaju se obično termomaksimalni detektori. Da bi detektor imao dovoljnu stabilnost u radu i da ne dostigne alarmno stanje pri višim temperaturama ambijenta koje nisu posledica požara nego normalnih varijacija temperature, podešeni nivo reakcije detektora, ili prag detekcije, mora se postaviti na dovoljnoj ,,udaljenosti" od maksimalne srednje, ali i maksimalne lokalne temperature prostorije u kojoj se detektor nalazi. Dakle, prag alarma mora biti dovoljno iznad maksimalne temperature ambijenta na mestu instaliranja detektora da ne bi došlo do aktiviranja alarma u stanju bez požara. Jasno je da distribucija temperatura u jednoj prostoriji nije uniformna, a da su najcešće najviše temperature u najvišoj tački prostorije, na primer na plafonu, odnosno tamo gde se i instaliraju detektori požara.
Prag detekcije, odnosno temperatura alarma mora se postaviti tako da je: Tamax = Td * Tp , pri čemu Td ili prag detekcije koji je jednak razlici temperature prorade detektora Tp i maksimalne temperature ambijenta u neposrednoj blizini detektora Tamax mora biti dovoljno veliki da se pouzdano izbegne pogrešan alarm svaki put kad temperatura štićene prostorije dostigne svoj maksimalan iznos (Tamax). Razlika temperature koja mora biti savladana do prorade Td zavisi od konstrukcije detektora, a posebno od stabilnosti njegovog senzorskog elementa, koji može biti termistor. Ovaj prag konvencionalnih sistema detekcije mora se postaviti dovoljno daleko zato što se ni pri instaliranju, a posebno ne u trenutku proizvodnje detektora, ne zna pouzdano maksimalna temperatura ambijenta u kojoj će on raditi, kao ni varijacije te temperature u stvarnim lokalnim uslovima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET