Rashladni fluidi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rashladni fluidi". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ............................................................................................................................ 3
1. Расхладни флуиди ................................................................................................ 4
1.1. Особине расхладних флуида ................................................................. 4
1.2. Врсте расхладних флуида ...................................................................... 5
1.3. Хлађење са циркулацијом течности у мотору аутомобила .................. 9
2. Носиоци топлоте ................................................................................................... 10
3. Утицај расхладних флуида на озонски омотач ................................................... 11
4. Утицај расхладних флуида на глобално загревање ........................................... 12
5. Утицај расхладних флуида на људски организам .............................................. 13
5.1. Токсичност ............................................................................................... 14
5.2. Запаљивост, сагорљивост и разлагање ............................................... 15
5.3. Притисак .................................................................................................. 15
Закључак .................................................................................................................... 16
Литература ................................................................................................................. 17
Увод
Хлађење је непоколебљиво постало део свакодневног живота . Наша храна се хлади , замрзава , складишти , транспортује и излаже у расхладним уређајима који користе расхладни гас . Хлађење је кључна компонента многих индустријсклих процеса као што је производња фармацеутских производа , хемијских производа и природног гаса . Чак се и наши аутомобили , канцеларије , продавнице и јавне зграде одржавају хладним са клима уређајима.
Ешер Вес је 1913. године по први пута употребљава моноклорметан као радну материју у расхладном уређају. Двадесетих година прошлог вијека започиње серијска производња расхладних уређаја са моноклорметаном или сумпор-диоксидом као радном материјом. Фреони 1945. године постају најзначајнија радна материја у расхладној техници, и задржава се до данас.
Расхладни флуид је радан материја која циркулише у постројењу за хлађење и од чије промјене агрегатног стања директно зависи процес хлађења. Да би расхладни уређај што већи ефект, флуид мора да испуни одређене термичке, физичке и хемијске услове.
Радни флуиди који се користе за остваривање процеса хлађења у расхладним уређајима називају се расхладни флуиди . Свака супстанца која апсорбује топлоту приликом експанзије или испаравања може се назвати расхладним флуидом . Међутим , само неке од ових супстанци налазе се у употреби као расхладна средства пошто задовољавају основне критеријуме везане за токсичност , цијену , запаљивост и економичност , термодинамичке и термофизичке особине као и утицај на човјекову околину.
1. Расхладни флуиди
Свака материја , чија је температура испаравања у опсегу од -1000С до +1000С , може да служи за хлађење . Битно је да те материје нису експолозивне и штетне по здравље човека , да не нагризају метале , не горе , а мешање радног флуида са уљем треба да буде потпуно или никако . Расхладни флуид циркулише корз расхладно постројење а чије промене стања одређује обрнути куружни процес . Да би расхладна инсталација могла да ради сигурно и безопасно по околину и са што бољим економско-техничким ефектима , треба да буде мањих димензија , јефтина , са што мањим утроском ел . енергије , средстава за хлађење итд ., а то значи да се могу користити само расхладни флуиди који поседују термодинамичка својства и друге термичке и физичко-хемијске особине.
Процес хлађења се одвија на следећи начин : Компресор сабија расхладни флуид (фреон ) из простора нижег притиска у простор вишег притиска , односно узима флуид из испаривача и сабија га у кондензатор . Приликом сабијања расхладни флуид , његов притисак се повећава а самим ти долази до загријавања флуида . Тако загријан гас пролази кроз сушач-филтер , који упија влагу и сакупља нечистоће из флуида . Након што прође кроз филтер-сушач расхладни флуид пролази кроз капиларну цијев или експанзивни вентил (зависно од изведбе и расхладног капацитета расхладног уређаја ). Након тога флуид улази у велики простор испаривача , гдје његов притисак нагло пада и долази до хлађења околног простора , односно долази до одузимања топлоте околноме простору . Расхладни флуид након што изврши процес хлађења у испаривачу , поново одлази у компресор гдје се наставља процес циркулисања флуида у расхладном уређају.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET