Primjena bistabilnih kola u sekvencijalnim mrežama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primjena bistabilnih kola u sekvencijalnim mrežama". Rad ima 44 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
1. Uvod 1
2. Bistabilna kola 3
2.1. SR Leč 4
2.2. SR leč sa signalom dozvole 6
2.3. D leč 7
2.4. Sinhroni flip-flopovi 9
3. Sekvencijalne mreže 18
3.1. Analiza sekvencijalnih mreža 20
3.2. Sinteza sekvencijalne mreže 23
4. FF Registri 28
4.1. Stacionarni registri 31
4.2. Pomjerački registri 32
4.3. Kružni registri 36
4.4. IC Registri 36
5. Zaključak 41
6. Literatura 43
Uvod
Kod kombinacionih mreža izlaz zavisi samo od tekuće kombinacije ulaznih signala. Međutim, kod sekvencijalnih mreža, i pored toga što izlazni signal zavisi od tekućih vrijednosti ulaznih signala, zavisi i od redoslijeda tj. sekvence generisanja ulaznih signala. Sekvencijalna mreža mora da sadrži memorijske elemente da bi signal na izlazu mreže bio funkcija tekućeg, ali i prethodnog stanja ulaza. S druge strane, sekvencijalna mreža često sadrži povratnu spregu. Zbog toga izlazni signal, pored toga što zavisi od tekućih vrijednosti ulaznih promjenljivih i prethodnih stanja koja su se formirala u mreži, zavisi i od prethodnog stanja izlaza.
Na slici 1.1 prikazan je opšti oblik sekvencijalnog sistema. On se sastoji od kombinacione mreže i memorijskih elemenata obuhvaćenih povratnom spregom.
Slika 1.1 Blok šema sekvencijalne mreže[1]
Memorijski elementi su kola koja mogu da zapamte binarni podatak. Kod sekvencijalnih mreža izlaz je određen trenutnim stanjem na ulazima i podacima zapamćenim u memorijskim elementima.
Sekvencijalne mreže se dijele na sinhrone i asinhrone. Kod sinhronih sekvencijalnih mreža sve operacije se vrše u koincidenciji sa sinhronizacionim ili takt impulsima. Sinhronizacioni ili takt impulsi se dovode iz posebnog generatora. Taktni impulsi definišu referentne trenutke u kojima se interpretiraju logička stanja. Kod asinhronih sekvencijalnih mreža do promjene stanja izlaza dolazi kada dođe do promjene stanja ulaza, te rad ovih kola nije sinhronizovan odgovarajućim taktnim impulsima.
U sekvencijalnim mrežama se kao memorijski elementi koriste različiti tipovi multivibratora. Multivibrator, prikazan na slici 1.2, posjeduje jedan, dva ili više ulaza i dva izlaza. Izlazi multivibratora se nalaze u komplementarnim logičkim stanjima. Multivibrator može biti i bez ulaza, kada se koristi kao relaksacioni oscilator .Izlazi, koji se najčešće obilježavaju sa i mogu uzeti jedno od dva stanja, i ili i . Na osnovu ponašanja kola u odnosu na ova dva stanja, mogu se definisati tri osnovna tipa multivibratora.
Slika 1.2 Blok šema multivibratora [1]
Bistabilni multivibratori imaju dva stabilna stanja na izlazu. Kada se nađe u jednom od ova dva stanja, kolo će ostati u ovom stanju sve dok ulazni upravljački ili okidni (trigger) signal ne izazove promjenu stanja. Postoji više tipova bistabilnih multivibratora. U literaturi se može naići na naziv flip-flop (flip-flop) koji je jedinstven za sva kola ovog tipa. S druge strane je uobičajeno da se za bistabilno kolo osjetljivo na nivoe signala koristi naziv leč (latch), dok se naziv flip-flop koristi za bistabilna kola osjetljiva na ivicu, odnosno promjenu nivoa signala.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET