PLC kontroleri | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "PLC kontroleri". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


PLC kontroleri
S A D R Ž A J
1. Uvod
Povećana konkurencija je primorala proizvođače automobila da poboljšaju proizvodnju, kvalitet i produktivnosti. Fleksibilnost, lako i brzo menjanje automatizovanih linija za proizvodnju su postali veoma bitni! General Motors je među prvima uvideo potrebu za zamenom „ožičene“ kontrolne table sistema. Ideja kompanije „General Motors“ je bila da se za logiku sistema iskoristi neki od tadašnjih mikroračunara (koji su po snazi bili ispod sadašnjih osmobitnih mikrokontrolera) umesto ožičenih releja. Računar bi mogao da zauzme mesto ogromnih, skupih, nefleksibilnih, ožičenih kontrolnih tabli. Ako bi bile potrebne promene u sistemskoj logici ili redosledu operacija, program u mikroračunaru bi mogao da se promeni umesto ponovnog povezivanja releja.
Sve je bilo dobro smišljeno ali se pojavio problem – kako naterati električare da prihvate i koriste novi uređaj. Sistemi su često vrlo kompleksni i zahtevaju komleksno programiranje. Nije dolazilo u obzir da se traži od električara fabrike da nauče i koriste kompjuterski jezik pored njihovih ostalih dužnosti. “General Motors Hidromatic Division“, odeljenje ove velike firme je uvidelo potrebu i napisalo kriterijume projekta za prvi programabilni logički (već su postojale kompanije koje su prodavale uređaje koji su obavljali industrijsku kontrolu, ali su to bili jednostavni sekvencijalni kontroleri – ne PLC kontroleri kakvim ih danas znamo). Specifikacije su zahtevale da novi uređaj bude baziran na elektronskim umesto na mehaničkim delovima, da ima fleksibilnost kompjutera, da funkcioniše u industrijskom okruženju (vibracije, toplota, prašina, itd.,) i da ima mogućnost da se reprogramira i koristi za druge zadatke. Poslednji kriterijum je bio i najvažniji, novi uređaj je morao da se lako programira i održava od strane električara i tehničara fabrike. Nakon izrade specifikacije “General Motors“ je tražio zainteresovane kompanije i podsticao ih da razviju uređaj koji bi odgovarao specifikacijama projekta.
2. Sastavni delovi PLC kontrolera
PLC je industrijski mikrokontrolerski sistem ( u novije vreme se umesto mikrokontrolera sreću procesori) u kome su hardver i softver specifično adaptirani industrijskom okruženju. Blok šema tipičnih komponenti od kojih je sačinjen PLC se nalazi na slici 2.1. Posebnu pažnju treba obratiti na ulaz i izlaz jer se u tim blokovima nalaze i zaštite neophodne za izolovanje CPU bloka od štetnih uticaja koje industrijsko okruženje može preko ulaznih linija preneti na CPU. Programska jedinica je obično računar koji se koristi za pisanje programa (najčešće u leder dijagramu).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET