Naizmenična struja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Naizmenična struja". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadrzaj
Uvod _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 3
1.0. Osnovni elementi u mrezama sa vremenski promenljivim strujama _ _ 4-5
1.1. Naizmenična struja _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 5-8
Naizmenicna struja se jos naziva i Monofazna struja
Stvaranje naizmenicne struje
Napon naizmenične struje
Frekvencija
1.2. Prostoperiodične harmonične veličine i njihove osnovne karakteristike 8-10
1.3. Efektivna vrednost naizmenicne struje _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 10-11
1.4. Srednja vrednost periodicnih velcina _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 11-12
1.5. Elementi u kolu naizmenične struje _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 12-15
Omski otpor(termogeni) u kolu naizmjenične struje (R)
Kalem (induktivnost) u kolu naizmenične struje (L)
Kondenzator u kolu naizmenične struje (C)
1.6. Zaštita od strujnog udara _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 15
Literatura _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 16
Uvod
U ovom poglavlju pricacemo o elektricnim mrezama sa vremenskim promenljivim strujama (naizmenicne struje).Pod vremenski promenljivom elektricnom strujom se podrazumeva struja koja u toku vremena menja bilo intenzitet, bilo smer, bilo i jedno i drugo.U elektricnim mrezama vremenskre promenljive struje su prostoperiodicne ili uopste periodicne. U mrezama sa vremenskim promenljivim strujama koristi se veliki broj elemenata razlicite prirode. Na primer, u takvim mrezama se srecu poluprovodnicke diode, elektronske cevi, transformatori, kalemovi sa i bez feromagnetskog jezgra, tranzistori, kondenzatori,neki od tih elemenata, kao elektronske cevi i tranzistori, mogu da predstavljaju neku drugu vrstu energije u energiju vremenski promenljivog elektricnog polja.Takvi elementi nazivaju se aktivni elementi,oni elementi koji nemaju takvu osobinu nazivaju se pasivni elementi. Znamo da su vremenski promenljive struje uvek pracene vremenski promenljivim, indukovanim elektricnim poljem.to indukovano elektricno polje indukuje ems u provodnicima koji se u njemu nalaze. Stoga je, govoreci strogo, svaka mreza sa vremenskom promenljivim strujama slozen sistem za analizu, jer postoji medjusibna sprega (posredstvom indukovanog elektricnog polja) izmedju svih grana mreza. Medjusobna sprega zavisi, razume se, od oblika grana i njihovog medjusobnog polozaja. Zbog toga i jacine struja u svim granama mreza sa vremenski promenljivim strujamazavisi (bar u izvesnoj meri) od geometrijskog oblika mreze. Osvrnimo se prvo na pojam referentnog smera u slucaju vremenski promenljivog napona i struje. Pri razmatranju vremenski konstantnih napona i struja uveli smo pojam tzv. referentnog smera. Za vremenski promenljivom strujom kazemo da je pozitivna u onim intervalima vremena u kojima joj se stvarni smer poklapa sa referentnim , a da je negativna u intervalima vremena u kojima joj stvarni smer suprotan od referentnog.
1.0. Osnovni elementi u mrezama sa vremenski promenljivim strujama.
U mrezama sa vremenski promenljivim strujama koristi se veliki broj elemenata razlicite prirode. Na primer, u takvim mrezama se srecu poluprovodnicke diode, elektronske cevi, transformatori, kalemovi sa i bez feromagnetskog jezgra, tranzistori, kondenzatori sa obicnim i nelinearnim dielektrikom, linearni i nelinearni otpornici, itd. Neki od tih elemenata, kao elektronske cevi i tranzistori, mogu da pretvaraju neku drugu vrstu energije u energiju vremenski promenljivog elektricnog polja. Takvi elementi se nazivaju aktivi elementi. Oni elementi koji imaju takvu osobinu nazivaju se pasivni elementi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET