MP3 : korištenje filtarskih slogova i DCT u kompresiji zvučnih signala | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "MP3 : korištenje filtarskih slogova i DCT u kompresiji zvučnih signala". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA
Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija
Projekt iz kolegija Napredne metode digitalne obradbe signala
MP3 : korištenje filtarskih slogova i DCT u kompresiji zvučnih signala
Zagreb, siječanj 2007.
Sažetak
Rad pokriva teoriju koja stoji iza MPEG/audio kompresije. Algoritam je razvijen od strane Motion Picture Experts Group (MPEG) kao ISO standard visoke vjernosti za kompresiju zvuka. MPEG/audio kompresija dio je standarda koji se odnosi na kompresiju videa (11172-2), kompresiju zvuka (11172-3) i sinkronizaciju zvuka, videa i povezanih tokova podataka (11172-1) do zbirne brzine od 1.5 Mbit/s. MPEG/audio standard može se koristiti i u isključivo audio aplikacijama za kompresiju zvuka pri puno manjim brzinama.
Iako je MPEG/audio kompresija kompresija s gubicima, često može ostaviti dojam da gubitaka nema čak i s faktorima kompresije od 6 do 1 ili više. Algoritam je temeljen na svojstvima ljudskog slušnog sustava. Ovaj rad će, s tim u vezi, pokriti osnvove psikoakustičkog modela i metode koje koristi MPEG/audio algoritam za kompresiju zvuka uz što manju distorziju.
Uvod
MPEG/audio standard je prvi međunarodni standard za kompresiju zvuka visoke vjernosti. Drugi algoritmi se odnose samo na govor ili omogućavaju kompresiju srednje vjernosti. Na primjer, Code Excited Linear Prediction (CELP) je algoritam za kodiranje govora, a μ-law i Adaptive Differential Pulse Code Modulation (ADPCM) su relativno jednostavni algoritmi koji će omogućiti kompresiju srednje kvalitete.
MPEG/audio standard je rezultat trogodišnjeg rada međunarodne grupe stručnjaka poznate kao MPEG. ISO i IEC prihvatili su ovaj standard krajem 1992. godine.
MPEG/audio je generički standard za kompresiju zvuka. Za razliku od kodera temeljenih na modelu vokalnog trakta namijenjenih za govorne signale, MPEG/audio koder komprimira zvuk bez pretpostavljanja o njegovu podrijetlu. Umjesto toga, koder se oslanja na ograničenost ljudske percepcije i uklanja percepcijski nebitne dijelove audio signala. Takvo uklanjanje rezultira nečujnom distorzijom.
U skladu sa svojom generičkom prirodom MPEG/audio nudi cijeli asortiman načina kompresije:
sampling rate od 32, 44.1 ili 48 kHz,
komprimirani bitstream može podržavati jedan ili dva audio kanala u 4 moguća moda,
komprimirani bitstream može imati jednu od više preddefiniranih brzina u rasponu od 32 do 224 kbit/sec po kanalu,
tri nezavisna sloja kompresije od kojih ćemo se nalviše pozabaviti trećim (Layer III) poznatijim kao mp3.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET