Magnetno polje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Magnetno polje". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Novom Sadu
Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“
Zrenjanin
SEMINARSKI RAD
predmet: Elektrotehnika sa elektronikom
tema: Magnetno polje
Zrenjanin, 2013.
SADRŽAJ
UVOD 2
PRIRODNI I VEŠTAČKI MAGNETI 4
MAGNETNO POLJE I NAČIN PRIKAZIVANJA MAGNETNOG POLJA 5
JAČINE MAGNETNOG POLJA 7
MAGNETNA POLARIZACIJA 7
MAGNETNI FLUKS (TOK) I MAGNETNA INDUKCIJA 8
MAGNETNO POLJE PRAVOLINIJSKOG PROVODNIKA 9
POLJE SOLENOIDA (KALEMA) 11
PRIMENA ELEKTROMAGNETA 12
MAGNETNO KOLO 14
MAGNETNA PROPUSTLJIVOST ILI PERMEABILNOST 15
DELOVANJE MAGNETNOG POLJA NA MATERIJALE 17
NAMAGNETISANJE FEROMAGNETNIH MATERIJALA 18
LITERATURA 20
UVOD
Magnet je svako telo koje ima svojstvo da privuče i da trajno drži sitne gvozdene predmete. Ime je dobio po mestu Magnezija (Mala Azija), u čijoj je okolini prvi put pronađen nekoliko vekova pre n.e. To je bila ruda magnetit - Fe3O4. Komadi magnetita su prirodni magneti, dok su veštački magneti, raznih oblika i raznih supstancija (gvožđe, volfram, kobalt, hrom itd.) veštački stekli magnetna svojstva.
Slika 1 Prirodni magnet
Magnetizam je pojava privlačenja ili odbijanja gvozdenih predmeta. Za magnetizam je vezano postojanje dve vrste polova. Istovrsni polovi se odbijaju, a različiti se privlače. Magnetni polovi su neraskidivi, odnosno ne može jedno telo biti samo jednog pola a drugog da nema. Uobičajeno je da se polovi zovu severni i južni, iz istorijskih razloga. Fizički je nemoguće imati jednopol, magnet sa jednim polom. Zato se magnet zove dipol, jer ima oba pola.
Magnetizam je jedan oblik pojavljivanja dualne, elektromagnetske sile, prema Maksvelovim jednačinama. Dualnost se ogleda u činjenici da električna struja (kretanje elektriciteta) izaziva (indukuje) magnetsko polje, a da promena magnetskog polja izaziva električno polje (i kretanje slobodnih nosilaca elektriciteta, električnu struju).Magnetsko polje je posrednik uzajamnog delovanja magnetskim silama.
Veličina koja karakteriše magnetsko polje u nekoj njegovoj tački je vektorska veličina sa smerom i pravcem kao i intenzitetom. Obzirom da se vizuelizacija magnetskog polja ostvaruje crtanjem linija sila magnetskog polja to se jačina polja dočarava gustinom linija. Jedinica fluksa (količine linija sila polja) je veber (Wb), ali je to nepraktična veličina jer nije značajan fluks za intenzitet magnetskih sila već gustina linija koja se naziva indukcija magnetskog polja i njena jedinica je Tesla (T).
Magnetosfera štiti površinu Zemlje od naelektrisanih čestica sunčevog vetra. Pod pritiskom nadirućih čestica, magnetosfera je stisnuta na strani okrenutoj ka Suncu.
Naša planeta poseduje slabo magnetsko polje ali dovoljno da može da se koristi za navigaciju. Magnetni polovi Zemlje su bliski geografskim polovima i stoga su pouzdani za grubu navigaciju, a vekovima su predstavljali glavni način za snalaženje moreplovaca. U ove svrhe se koristi kompas. Severni kraj magnetne igle kompasa okreće se u pravcu severnog geomagnetskog pola. U okolini polova je pravac pokazivanja magnetske igle nepouzdan.4
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET