Linije sila i potencijal u električnom polju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Linije sila i potencijal u električnom polju". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Blacu
Visoka poslovna škola strukovnih studija
Predmet: Elektrotehnika
SEMINARSKI RAD
Tema: LINIJE SILA I POTENCIJAL U ELEKTRICNOM POLJU
Sadrzaj:
Istorija naelektrisanja ….………………………………………………………….. 3
Naelektrisanje ……………………………………………………………………... 8
Struktura materije …………...………………………………………...………….. 9
Linije sila u elektricnom polju ……………………………………………….……14
Potencijal u elektricnom polju ……………………………………………...…….15
Literatura ………………………………………………………………………...…19
Istorija naelektrisanja:
Prvi koji je primetio ovo neobicno stanje, koje danas znamo kao elektricno stanje, bio je Tales iz Mileta koji je ziveo od 625. do 548 godine pre nove ere. Ovaj covek, koji je ziveo u Grckoj tacnije na Kritu, primetio je da se trkanjem pojedinih naelektrisanja zivotinjskom vunom, oni dovode do odredjenog stanja koje im dozvoljava da privlace sitne delice drugih materijala oko njega.
Tales je tvrdio da uprkos raznovrsnosti svega oko nas mora da postoji jedan opsti princip koji moze da poveze sve moguce pojave i objasni im na jedan univerzalan racionalan nacin. Taj princip se ustvari zasniva na tome da iza svega nama ociglednog mora da postoji prvobitni elemenat od kojeg je sve sacinjeno id a kljucni cilj prirodnih nauka treba da tezi ka pronalazenju tog elementa.Da nije bilo gospodina Talesa i njegove teorije ko zna da li bi danas znali, sto sada znamo, jer je bas njegova teorija rukovodila razvojem fizikekroz vekove.
Mali pomak u daljem razumevanju pojave elektriciteta i magnetizma doprineo je Demokrit (oko 460 do 370 godine pre nove ere). Demokrit je prvi primenio reč atom (na grčkom atomon) za nevidljive delove materije. Po Demokritu, vasiona se sastojala od ogromnog vakuma sa neograničenim brojem atoma, koji su činili fizički svet. Atome je Demokrit smatrao sastavnim delovima svega na zemlji, kao i na planetama i zvezdama. Za atome je tvrdio da su nepromenljivi, čvrsti i nevidljivi. Njegova teorija je bila da su atomi magnetne rude bili isti sa atomima gvozdja pa ih zato i privlace. Nakon toga usledio je dugi niz godina u kojima se samo filozifiralo o elektricnim pojavama dok se nisu izneli stavovi o pojavama elektriciteta i magnetizma.
Grci su u pocetku jos vise zamutili stvarnost o postojanju svega oko nas. Njihov svet se sastojao od beskrajno mnogo razlicitih atoma. Napokon, uvodjenjem pojma o postojanju molekula koji su ustvari bili izradjeni od razlicitih veza atoma slika sveta je bila znatno jednostavnija, jer se sada broj potrebnih mu elemenata mogao svesti na svega 70 molekula. Rezultat ove pretpostavke je bio razvijanje modern hemije za veoma kratko vreme. Takodje je prva polovina devetnaestog veka bila veoma plodna u pogledu otkrivanja prirode i razvoju fizike. Dvadeseti vek je znacajnije pokusao da ode korak dalje i da pored molekularnog i atomskog sveta stavi i elektronski svet. Ceo dvadeseti vek tezio je pronalazenju tacnog broja elementarnih cestica tj. tezilo se ka svodjenju tog broja na minimum, ili ti konacnoj strukturi materije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET