Kondenzatori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kondenzatori". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод 3
1. Историја кондензатора 4
2. Кондензатори 5
3. Електрични капацитет и кондензатори – спојеви кондензатора 5
3.1. Серијски спој кондензатора 6
3.2. Паралелни спој кондензатора 7
3.3. Мешовити спој кондензатора 8
4. Енергија кондензатора 8
5. Прорачун капацитивности 10
5.1 Капацитивност цилиндричног кондензатора 10
5.2 Капацитивност плочастог кондензатора 11
5.3 Капацитивност кугластог кондензатора 11
6. Врсте кондензатора 12
6.1. Добошасти кондензатори 12
6.2. Атмосферски кондензатор 13
6.3. Евапоративни кондензатор 13
6.4. Кондензатори са ваздушним хлађењем 14
7. Основни параметри кондензатора 15
8. Обележавање кондензатора 16
Закључак 17
Литература 18
Увод
Кондензатор је компонента електричних кола чија се капацитивност C не може занемарити. По конструкцији, састоји се из две електроде између којих се налази неки ди-електрик. У електричним колима сталне једносмерне струје једна електрода је наелектрисана позитивном количином електрицитета Q, а друга истом количином електрицитета супротног знака -Q. Електроде кондензатора се називају још и облогама или плочама.
Кондензатори чувају електричну енергију и блокирају проток једносмерне струје, док пропуштају наизменичну струју. Кондензатори имају одређени капацитет и он се изражава у фарадима. Један фарад представља огроман капацитет, тако да се капацитет већине кондензатора изражава у мањим јединицама: 1 микрофарад (mF) = 10-6 фарада (F) 1 пикофарад (pF) = 10-9 фарада (F) Вредност капацитета кондензатора обично је написана на телу кондензатора. Ознака mF ili pF не мора постојати. Кондензатори мањег капацитета са бројчаном ознаком у опсегу од 1 - 1000 су реда пикофарада; кондензатори већег капацитета са бројчаном ознаком у опсегу од .001 - 1000 су реда величине микрофарада. Електролитички кондензатори обезбеђују велики капацитет у малој запремини тела. Њихови крајеви су поларисани и стога морају у струјно коло да се прикључе у одговарајућем смеру.
1. Историја кондензатора
У октобру 1745. у Немачкој Evald Georg fon Klajst је изумио кондензатор. Састојао се из тегле која је била напуњена водом, и жице која је кроз чеп била повезана са водом. Тегла је била направљена тако, да се држећи у једној руци спољашњи део жице доведе у контакт са електричним уређајем. Ако је додирнемо другом руком настаје пражњење који изазива болан шок. Данашња Лајденска тегла је обложена алуминијумском фолијом, споља и изнутра. Електрични контакт остварује се са штапом који пробије чеп и спојен је ланцем са унутрашњим слојем метала. Комплетно пражњење се догађа када су две алуминијумске фолије повезане међусобно проводником. Њом су се могли постићи напони и до 25000 волти. Лајденска тегла се често користи у лабораторијама за демонстрацију и у експерименталне сврхе.
Бенџамин Френклин је системом од две Лајденске тегле убијао ћуране, а једном је скоро убио и себе. Иначе је Френклин открио фудаменталну чињеницу да се уместо тегле могу користити металне плоче раздвојене неким изолатором. Тако је Френклин начинио први плочасти кондензатор.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET