Kompresori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kompresori". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
Увод 3
1. Зашто нам је потребан компримовани ваздух 4
2. Шта се догађа кад сабијамо ваздух? 4
3. Компресори 5
3.1. Ротациони компресор са перима 8
3.2. Вијачни компресори 9
3.3. Турбо компресори 10
3.3.1. Принцип рада турбо компресора 11
3.4. Стапни (клипни) компресор 13
4. Расхладни капацитет компресора 14
Закључак 15
Литература 16
Увод
Компресори су уређаји који компримирају неки плин или пару на виши притисак , односно плиновима или парама дижу енергетски ниво . Примена компресованог ваздуха и других плинова или пара у савременој производњи и животу уопште широко је заступљена , а овде се наводе неке најважније примене . Компресовани ваздух се употребљава као преносник енергије потребне за одрађивање механичких радних задатака , а уз то се често употребљавао и његов садржај кисеоника да би се омогућиле одређене хемијске реакције.
У техници хлађења компресовање пара расхладним компресорима омогућује спровођење левих кружних процеса и остваривање хлађења испод околишне температуре , све до екстремно ниских температура .
1. Зашто нам је потребан компримовани ваздух
Компримовани ваздух се често описује као четврто погонско средство , па иако није свеприсутан као струја , нафта и гас , ипак представља фундаментални део модерног света . Главна разлика је у томе што корисници сами стварају свој ваздух и због тога могу да бирају начин на који га стварају.
Важност компримованог ваздуха се често превиђа , али у стварности он чини витални део већине модерних производних процеса и модерне цивилизације . Иако то можда не схватамо , већина производа које данас користимо једноставно не би могли да се направе без компримованог ваздуха . Око 10% енергије искориштене у индустрији у целом свету троши се на компримовани ваздух.
Са толико примена у различитим областима које зависе од компримованог ваздуха , компресори не само што морају да сабијају ваздух под одређеним притиском и да постигну одређени проток , они морају да испоручују ваздух одговарајућег квалитета . За већину људи компресор је све што је потребно за сабијање ваздуха , али да би се остварио прави квалитет компримованог ваздуха често је потребно имати још нешто од опреме . Филтери и сушачи су често потребни ради уклањања уља и воде пре него што ваздух доспе у уређај . Компанија ЦомпАир има палету потпуно безуљних компресора , који се користе тамо где ваздух долази у додир са процесом који опслужује , тако да је квалитет ваздуха од критичне важности , нпр . када се компресор користи за паковање намирница.
2. Шта се догађа кад сабијамо ваздух?
Компримовани ваздух је чист , безбедан , једноставан и ефикасан . Када се компримовани ваздух користи као погонско средство нема опасних издувних гасова нити других штетних производа . Он не сагорева и не загађује околину .
Када компресор механички сабија ваздух атмосферског притиска , промена притиска ваздуха са 1 бара (атмосферски притисак ) на виши притисак (до 414 бара ) одређена је законима термодинамике . Они кажу да пораст притиска доводи до пораста температуре , тако да се сабијањем ваздуха ствара пропорционалан раст температуре . Бојлов закон каже да ако неку запремину гаса (у овом случају ваздуха ) током сабијања преполовимо , тада ће се притисак удвостручити . Шарлов закон каже да се запремина гаса мења сразмерно његовој температури . Ови закони кажу да су притисак , запремина и температура сразмерни , ако се промени једна вредност , промениће се и остале према следећој једначини:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET