Isparivači | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Isparivači". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Испаривачи 5
2. Класификација и опис конструкција испаривача 5
2.1. Испаривачи за хлађење течности 5
2.2. Испаривачи за хлађење гасова 9
2.3. Специјални испаривачи 11
2.4. Суви и преплављени испаривачи 13
Закључак 15
Литература 16
Увод
Испаравање представља једну од најважнијих технолошких (јединичних ) операција у процесној индустрији . Сврха процеса испаравања (концентрисања ) је уклањање дела присутне воде из ретких отопина (раствора ) чиме се добијају угушћени (концентровани ) производи са различитим садржајем суве/отопљене материје . Они се разликују од процеса дехидратације пошто финални продукт испаривачког процеса остаје у течном стању као и од процеса дестилације из разлога што генерисана секундарна пара , у даљем процесу , се не сепарира у поједине фракције.
Наведени процеси у већини случајева представљају само предходну фазу процеса кристализације (процеси добијања кристалних форми продукта : нпр . соли , шећера , лимунске киселине , глукозе , итд .), или пак сушења (нпр . добијање млека у праху , сирутке , екстракта кафе , итд .) у којима је проценат влаге знатно смањен.
Један од типичаних примера процеса концентрисања , у прехрамбеној индустрији , је производња парадајзног концентрата , са садржајем суве материје око 35-37 мас .%, који се добија испаравањем воде из полазног ретког 5-6 мас .% парадајзног сока . Поред добијања парадајзног концентрата , врло често се уклањање воде из полазног ретког раствора врши у циљу добијања концентрата млека , сирутке , воћних сокова , сокова од поврћа , сахарозе , глукозе , фруктозе , лимунске киселине итд . чиме се постиже се микробиолошка стабилност и смањују трошкови транспорта и складиштења продукта.
У хемијској индустрији процес испаравања се врши у циљу концентрирања алкалијских база (NaOH i KOH ) те добивања разних врста соли из њихових раствора (сулфата , карбоната , сулфита , бихромата , хлорида итд .), производњи вештачких ђубрива , фосфата , нитрата итд.
У неким случајевима процес испаравања се проводи у циљу добијања раствора у што чишћем облику као што је случај испаравања морске воде у циљу добијања питке воде.
У свим наведеним случајевима , из разлога уклањања знатне количине воде , у систем је потребно уводити енергију тако да ови процеси представљају енергетски интензивне процесе . Апроксимативно 25 % трошкова финалног производа представљају трошкови енергије. Из тог разлога се , у задњим деценијама , чине значајни напори везани за пројектовање и анализу испаривачких система те разматрају могућности смањења погонских трошкова кориштењем вишестепеног испаравања , испаравања уз примену термичке рекомпресије паре или комбинације наведених метода.
1. Испаривачи
Испаривачи парних расхладних машина су размењивачи топлоте у којима се испаравајућем расхладном флуиду доводи топлота , било непосредно од хлађеног објекта , било посредно – од секундарног расхладног флуида. Због разноврсне примене расхладних уређаја , постоји и велики број разноликих конструкција испаривача.
2. Класификација и опис конструкција испаривача
Класификација (подела ) испаривача се обично врши према намени (врсти хлађеног објекта ), расхладном флуиду и према конструкцији , док су остале класификације најчешће од мањег значаја. Међутим , имајући у виду да намена и расхладни флуид у многоме предодређују конструкцију , те поделе се добрим делом подударају , и зато је најпогоднија општа подела према намени са потподелама према конструкцији и врсти расхладног флуида (где је то сврсисходно).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET