Eskontovanje mjenica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Eskontovanje mjenica". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

U V O D
Mjenica predstavlja potvrdu kojom fizičko ili pravno lice garantuje da će u određenom roku i u određenom mjestu isplatiti dogovoreni iznos. Zbog toga se mjenica tretira kao sredstvo bezgotovinskog plaćanja, odnosno svojevrsna hartija od vrijednosti. Mjenica može da bude solo i trasirana (vučena) mjenica. Ako se izdavalac mjenice (trasant) sam obavezuje da će u određenom roku kupiti mjenicu i time izmiriti svoju obavezu, riječ je o solo mjenici. Međutim, ukoliko izdavalac mjenice obaveže neko drugo lice (trasat) da u određenom roku plati utvrđeni iznos, onda se radi o trasiranoj mjenici. Lice kome treba da se isplati određeni iznos obaveze naziva se remitent.
Mjenice na osnovu kojih se traži zajam, odnosno koje se podnose banci na eskont, nastale su u poslovima između privrednih subjekata. Takve mjenice se zovu poslovnim mjenicama. One ne smiju biti sa rokom dužim od tri mjeseca od dana izdavanja. U praksi se mogu pojaviti slučajevi eskontovanja jedne ili više mjenica. Ukoliko banka daje zajmove na osnovu mjenica koje su izdate iz potrebe za gotovinom, a ne na osnovu poslovnih transakcija, govorimo o kreditinim ili finansijskim mjenicama.
Eskontovanje mjenica znači kupovinu mjenica prije roka dospjeća. Imalac mjenice podnosi banci mjenicu na eskont, da bi ostvario svoje potraživanje po mjeničnom osnovu prije nego što mjenica dospjeva. Preuzimajući mjenicu, banka isplaćuje u gotovu ili odobrava podnosiocu mjenice mjeničnu sumu umanjenju za interes od dana eskontovanja do roka dospjeća mjenice, kao i za proviziju i troškove eskontovanja. Ovaj interes je za kupca eskont, a za prodavca diskont, a stopa po kojoj se on izračunava naziva se eskontna (diskontna) stopa. Mjenična suma (nominalna vrijednost mjenice) umanjena za iznos eskonta predstavlja eskontovanu vrijednost mjenice.
Pored interesa (eskonta), banka na svaku mjenicu uračunava i proviziju, koja je izražena u procentima od iznosa mjenice. Nekada se ta provizija računa na iznos mjenice bez obzira na rok dospjeća, nekada za svaki započeti mjesec, a nekada je stopa provizije data kao i interesna stopa (pri čemu se mjesečna stopa mora pretvoriti u godišnju).
Eskontovanje mjenica
Ako mjenica sadrži bezuslovno obećanje (obavezu) da će biti isplaćena suma novca upisana na mjenici, onda je riječ o tzv.sopstvenoj mjenici, u kojoj su trasant i trasat isto lice. Ako mjenica sadrži samo potpis trasanta, a remitent je ovlašćen da ispuni mjenicu, shodno ugovoru o mjeničnom poslu, tj.poslu zbog koga se mjenica i izdaje, onda je riječ o tzv.blanko mjenici.
Iznos na koji glasi mjenica se naziva nominalna virjednost ili mjenični iznos. Smatra se prirodnim da prodavac robe zahtjeva od kupca da mjenicu potpiše na takav iznos koji će obuhvatiti vrijednost robe po fakturi uvećanu za kamatu za vrijeme od izdavanja mjenice do dana dospjeća mjenice, tj.do konačne isplate duga. Kamata koja se obračunava u poslovanju s mjenicama naziva se eskont. Prema tome prirodno je nominalnu vrijednost tretirati kao uvećanu glavnicu a vrijednost mjeničnog posla kao čistu glavnicu. Eskontovati mjenicu znači kupiti je, a diskontovati, prodati je prije njenog roka dospjeća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET