Elektronsko bankarstvo | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronsko bankarstvo". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
U radu se tretira problematika vezana za ulogu i značaj globalizacije, koja je na početku 21. veka duboko uticala na bankarstvo, političkim, ekonomskim, tehnološkim i demografskim promenama. Bankarstvo, danas, u ekonomski razvijenim zemljama i zemljama u tranziciji razvija nove proizvode i usluge uz pomoć računarskih mreža, čime su pomerene vremenske i prostorne granice tradicionalnog bankarstva, i čime se bitno utiče na olakšanje i ubrzanje transfera novčanih sredstava. Cilj rada je da ukaže da tehnologizacija i automatizacija bankarskog sektora dovodi do revolucionarnih bankarskih inovacija, odnosno, širokog asortimana novih proizvoda i usluga koji su direktno dostupni klijentima. Implementacija najnovijih dostignuća informatičko-kompjuterske i telekomunikacione tehnologije u informacione bankarske sisteme uslovila je aplikaciju savremenih i modernih sistema plaćanja, poput: samouslužnog bankarstva (bankomati, telefon, on-line, off-line, samouslužni šalteri, transakcije u trgovini, domaće i knjigovodstveno bankarstvo), Interneta i mobilne telefonije. Revolucionarni i globalni informatičko-tehnološki i telekomunikacioni razvoj direktno je inovirao poslovanje banaka. To je uticalo na aktuelne promene u bankarstvu, a koje se, pre svega, odnose na različite poslovne filozofije, na kojima se zasnivaju savremene strategijske filozofije ponude novih bankarskih proizvoda i usluga, koje se nazivaju samouslužno bankarstvo. U radu su date ocene sadašnjeg stanja bankarskog sektora i prognoze razvoja samouslužnog bankarstva u Republici Srbije. Rezultati istraživanja u ovom radu pokazuju da implementacija uslužnog bankarstva u bankarski sektor Srbije, po širini asortimana ne zaostaje za onim što pruža bankarski sektor u ekonomski razvijenim evropskim zemljama. I na kraju, u ovom radu, na osnovu empirijskih istraživanja, u globalu su date usluge samouslužnog bankarstva koje nude banke u Srbiji. Dakle, u fokusu interesovanja banaka je klijent, njegove želje i potrebe, ali i sve veća konkurencija i globalizacija poslovanja.
GLOBALNA PERSPEKTIVA E-BANKARSTVA
Pojava Interneta je inicirala elektronsku revoluciju u globalnom bankarskom sektoru. Dinamička priroda komunikacionih kanala, kao i njihova sveprisutnost, pomogli su jačanju raznovrsnosnih bankarskih aktivnosti. Novi bankarski posrednici nude potpuno novi tip bankarskih usluga koje se pojavljuju kao rezultat inovativnih modela elektronskog poslovanja. Internet se pojavio kao jedan od glavnih distributivnih kanala bankarskih proizvoda i usluga, za banke SAD-a i Evropskih zemalja. U početku, banke samo promovišu svoju moć tj. proizvode, usluge i savete putem Interneta. Posle, ulaze na elektronsko tržište kao provajderi/distributeri svojih proizvoda i usluga. Usled napredovanja u sigurnosti na Internetu i dolaskom bitnih protokola, banke su otkrile da mogu da igraju svoju primarnu ulogu kao finansijski posrednik kompletnih trgovinskih transakcija pomoću elektronskih mreža, pogotovo pomoću Interneta. Neke banke su izabrale put uspostavljajući direktno web prisustvo, dok su se druge odlučile ili da postanu vlasnici finansijskih usluga elektronskog tržišta ili da postanu učesnici u ne-finansijskim uslugama elektronskog tržišta. Trend ka elektronskoj isporuci bankarskih proizvoda i usluga dogodio se delimično kao rezultat zahteva potrošača, a delimično i zbog povećanja konkurentskog okruženja u globalnoj bankarskoj industriji. Internet je promenio ponašanje potrošača koji su tražili pristupačnije proizvode i usluge po povoljnijim cenama.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET