Elektronska obrada podataka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronska obrada podataka". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
SMJER: MENADŽMENT BANKARSTVA, FINANSIJA I TRGOVINE
- S e m i n a r s k i r a d -
TEMA: Elektronska obrada podataka
Đorđe Malešević
430-08/RUM
S A D R Ž A J :
UVOD
Poznato je da u preduzeću postoji veliki broj različitih aktivnosti koje se kroz njega kreću u obliku tokova. Da bi se slile u jedan tok, moraju biti smišljene i sinhronizovane. Obzirom da je daleko veći broj informacija od broja aktivnosti, te ukoliko bi svaki nivo upravljanja koristio sve informacije došlo bi do njegovog zagušivanja sa informacijama. Da se to ne bi dogodilo, danas se ogromna pažnja poklanja projektovanju odgovarajućeg informacionog sistema koji prerađuje i skladišti sve dostupne informacije.
U posljednjih četrdesetak godina razvijene su nove i dinamičke aktivnosti u: nacrtima, operacijama i upravljanju informacionim sistemima utemeljenim na korištenju računara. Dok su mnoge organizacijske aktivnosti i resursi dugo bili usmjereni na prikupljanje i obradu dokumenata, prodor računara u mnogome je proširio mogućnosti obrade informacija.
Elektronska obrada podataka (EOP)
Kako se potrebe za informacijama kao i količina ulaznih podataka neprestano povećavaju, ručna obrada informacija više ne može da zadovolji potrebe korisnika jer je spora i podložna greškama, a pored toga često se oslanja na krajnje monotone i dosadne postupke. Tako se javlja potreba za elektronskom obradom podataka, pod kojom podrazumjevamo upotrebu računara kao sredstva za automatsku obradu podataka. Dakle, u njoj ulogu informacionog procesora umjesto čovjeka preuzima računar.
Elektronska obrada podataka - EOP predstavlja prvu fazu u korištenju računara za poslovne namjene. Nastala je pedesetih godina prošlog vijeka i predstavlja pionirsku programsku osnovu za sve naredne faze. EOP se odlikuje jednostavnom obradom transakcija i relativno primitivnim izvještajima. Osnovna upotreba ovog informacionog sistema je automatizacija masovne ručne obrade podataka i efikasno funkcionisanje organizacije uz što niže troškove.
Poslovno posmatrajući, ovaj sistem kao banalan ne može da pruži potpune performanse računarske tehnologije. Nažalost mnoga preduzeća ga i danas koriste usljed nedostatka računarskih resursa i kadrova.
Informacioni sistemi
Najjednostavnije rečeno, informacioni sistem se može definisati kao skup organizovanih postupaka koji daju željeni izlaz. Informacija je neka stvarna ili nestvarna jedinka koja smanjuje neizvjesnost o budućem stanju ili događaju.
Internacionalna federacija za obradu podataka (International Federation for Information Processing - IFIP) definiše informacioni sistem na sljedeći način:
"Informacioni sistem je sistem koji prikuplja, pohranjuje, čuva, obrađuje i isporučuje informacije važne za organizaciju i društvo, tako da budu dostupne i upotrebljive za svakog ko se želi njima koristiti, uključujući poslovodstvo, klijente, zaposlene i ostale. Informacioni sistem aktivni je društveni sistem koji se može, ali i ne mora, koristiti informacionom tehnologijom."
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET