Ekstra dohodak | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekstra dohodak". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Svako fizičko lice, kao i preduzeće ne bi moglo da opstane bez trenutnih i budućih primanja. Ta primanja, ukoliko postoje mogućnosti za njihova povećanja, potrebno je maksimizirati uz minimalne troškove. Samim tim, povećanjem prihoda odnosno dohotka u ovom slučaju, dolazi se do ekstra dohotka.
Dohodak, sam po sebi, predstavlja zbir svih neto prihoda koje je obveznik ostvario u toku godine.
Cilj politike dohotka je obuzdati povećanje opšteg nivoa cijena kontrolom raspodjele nadnice i/ili stopa bruto dobiti – dobiti nakon poreza.
1. OSNOVE DOHOTKA
Dohodak je novčana vrijednost neto povećanja mogućnosti potrošnje pojedinca u određenom periodu (Haig-Simonsova definicija)
Dohodak = stvarna potrošnja i neto prirast imovine
Dohodak uključuje: zarade i druge prihode od rada, dividende, kamate i druge prihode od kapitala, prihode od imovine, uvećanje vrednosti imovine, fringe benefits i dr.
H-S dohodak uključuje:
doprinose poslodavca za penzione fondove
transferna plaćanja (penzije, socijalnu pomoć i dr.)
doprinose poslodavca za osiguranje zaposlenih
kapitalne dobitke (realizovane i nerealizovane)
dohodak u naturi (imputirana renta, rad domaćice, topli obrok, fringe benefits i dr.)
Dohodak u računovodstvenom smislu je povećanje ekonomskih beneficija tokom računovodstvenog perioda u formi priliva ili povećanja imovine ili smanjenja obaveza koja rezultuju povećanjem sredstava, osim onih koji se odnose na doprinose od učesnika u sredstvima. Postoje dva tipa dohotka, prihodi i dobici.
Prihodi proizilaze iz uobičajenih aktivnosti preduzeća. Primeri opšteg prihoda su: prihod od prodaja robe, prihod od pruženih usluga i prihodi poput kamate, dividendi i renti koje dolaze od korišćenja drugih strana imovine preduzeća.
Dobici proizlaze iz aktivnosti koje su mimo uobičajenih aktivnosti preduzeća. Primeri opšteg tipa dobitaka su: dobici od prodaje osnovnih sredstava, dobici koji su rezultat promena u deviznim kursevima ( prodaja robe u valuti na odredjeni rok kojoj se promijeni vrijednost do kraja otplate), ili kamatnih stopa ( ukoliko smo banka, damo kredit po kamanoj stopi koja se prilikom otplate povećava) i dobici od prodaje investicija koje drži preduzeće.
Naravno, do dobiti dodjemo kada se od prihoda, gore navedenih, oduzmu rashoda tipa materijalni troškovi korišteni da bi se proizveo proizvod, prodao i ostvario prihod, troškovi obezbjedjivanja uslova za rad i slično. Na dobit kao i na svaki drugi oblik ostvarivanja promet plaća se porez.
2. STICANJE DOHOTKA
Dohodak se stiče obavljanjem zajedničke samostalne djelatnosti, djelatnosti slobodnog zanimanja i dohodak od zajedničke imovine i imovinskih prava.
Svaki dohodak, bez obzira da li se radi o porodici, preduzeću ili državi, se dijeli na potrošnju i štednju. To je princip. Međutim, ukoliko se troši više od raspoloživog dohotka tada je potrošnja veća od dohotka i imamo negativnu štednju koju nazivamo deficitom ili gubitkom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET