Ekonomski razvoj i investicije u Crnoj Gori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomski razvoj i investicije u Crnoj Gori". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
1. UVOD 2
2. CRNA GORA I SDI 3
2.1. Međunarodna poređenja priliva SDI 3
2.2. Pravna regulativa SDI tekući propisi i kratkak istorijski osvrt 4
2.3. Tokovi SDI 6
2.4. Regionalna struktura priliva SDI 8
3. EFEKTI PRILIVA SDI 9
4. ZAKLJUČAK 12
LITERATURA 13
1. UVOD
Svaka država je prinuđena da investira, jer investiranje predstavlja jedini način realizacije ciljeva razvoja. CG je mala zemlja u razvoju, kako po svojoj geografskoj veličini i broju stanovnika, tako i po svom geopolitičkom značaju, veličini tržišta i agregatne tražnje, proizvodnom, investicionom, izvoznom i tehnološkom potencijalu. Ta njena specifika uslovljava potrebu brižljivo planiranog selektivnog razvoja i formulisanja odgovarajuće specifične strategije prilagođavanja i približavanja EU, koja se mora zasnivati na forsiranju komparativnih prednosti i aktiviranju svih unutrašnjih rezervi, a posebno na prihvatanju dominantne uloge znanja kao jedinog nelimitiranog resursa, čija propulzivnost mnogim teritorijalno i populaciono malim džavama obezbjeđuje zavidno mjesto u međunarodnoj podjeli rada.
U toku petnaest godina tranzicije, CG nije uspjela, kao ni neke druge postsocijalističke države, da izgradi nove i efikasne ekonomske institute. Uspostavljanje raznih oblika pseudo-institucionalnih odnosa i forsiranje tržišnog institucionalnog monizma dovelo je mnogih kriznih pojava. Razna tržišna ograničenja su doprinijela procvatu nekontrolisanih oblika tržišta, koji su praćeni niskim životnim standardom, socijalnim raslojavanjem, nezaposlenošću, nedovoljnom vladavinom prava, porastom socijalne patologije i dr.
Reforma makroekonomskih instrumenata je kasno sprovedena (pod monitoringom EU), što je usporilo funkcionalno prilagođavanje privrede tržišnim principima i zahtjevima. Bilo je više
reformske retorike nego stvarnog uvođenja konkurentnog tržišta. Efikasno tržište ne može postojati bez dominantnog učešća specificirane i zaštićene privatne svojine, koja predstavlja temelj autonomije privrednih subjekata u vršenju slobodnog izbora. Konkurencija je redukovana na primitivne tržišne strukture. Analize tržišnih odnosa u CG pokazuju da su monopoli do kraja iskoristili šanse koje su im se ukazale. Podaci sa sajtova Vlade CG svjedoče da se počela odlučnije sprovoditi institucionalizacija. Zahvaljujući direktnom monitoringu EU, poslednjih nekoliko godina je usvojen veliki broj zakona, a formulisana je prilično liberalna ekonomska politika, naročito fiskalna (niske poreske stope, neoporezivanje kapitalne dobiti i dr.).
2. CRNA GORA I SDI
2.1. Međunarodna poređenja priliva SDI
Tokom 2007. godine nastavljen je priliv SDI u region jugoistočne Evrope (JIE) i Zajednicu nezavisnih država (ZND) i on je dostigao rekordan nivo od 86 milijardi dolara, što se može vidjeti sa sljedećeg grafika ( grafik br 1.). U zemljama jugoistočne Evrope priliv stranih direktnih investicija je dominantno zavisio od privatizacije, a u ZND je bio povezan sa osvajanjem tržišta i obezbjeđenjem pristupa prirodnim izvorima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET