Ekonomska politika EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomska politika EU". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj:
Osnove ekonomske politike Evropske Unije
Uvod
Evropska unije je institucionalni okvir:
Evropske Zajednice,
Zajedničke spoljne i bezbednosne politike i
Saradnje u policijski i pravosudnim pitanjima
U ovakvom određenju Evropska Unija ne predstavlja subjekat međunarodnog prava nego (privremeno) koristi međunarodni subjektivitet Evropske Zajednice kao institucionalizovanog oblika međunarodne regionalne ekonomske saradnje.
Države članice Evropske Unije, u skladu sa članom 4. Ugovora o osnivanju Ekonomske Zajednice imaju obavezu da slede (zajedničku) ekonomsku politiku zasnovanu na tesnoj koordinaciji nacionalnih ekonomskih politika, unutrašnjem tržištu Evropske Unije i utvrđivanju zajedničkih interesa. Koordinacija ekonomskih politika vrši se u okviru Evropskog saveta. Osnovni ciljevi zajedničke ekonomske politike su:
1). Privredni rast,
2). Visoka zaposlenost,
3). Stabilnost cena,
4). Zdrave javne finansije i stabilni monetarni okvir,
5). Uravnoteženi platni bilans,
6). Visoki nivo konkurentnosti i
7). Jačanje ekonomske i socijalne integracije
Mehanizmi zajedničke ekonomske politike su:
Unutrađnje tržište,
Ekonomska i Monetarna Unija,
Tesna koordinacija nacionalnih ekonomskih politika,
U cilju realizacije zajedničkih eiljeva u okvirima Evropske Unije razvijen je kompleks ekonomskih politika, od kojih su najvažnije:
zajednička agrarna politika,
industrijska politika,
tehnološka politika,
strukturna politika,
regionalna politika i
koheziona politika.
Realizacija se, u okvirima utvrđenim u dužem vremenskom kontekstu, finansira iz sredstava na nivou Evropske Unije.
Osnovne determinante ekonomske politike Evropske Unije
U ovakvom određenju Evropska Unija ne predstavlja subjekat međunarodnog prava nego (privremeno) koristi međunarodni subjektivitet Evropske Zajednice kao institucionalizovanog oblika me đunarodne regionalne ekonomske saradnje.
Osnovni oblici ekonomske integracije
Međunarodne ekonomske integracije su organizovani sistemi ekonomsko-političke saradnje i povezivanja država na osnovama: (1) razvoja svestranih veza, (2) racionalne podele rada i (3) efikasnog korišćenja raspoloživih resursa u cilju povećanja blagostanja građana i povećanja konkurentne sposobnosti preduzeća i država članica na globalnom tržištu.
1. Zona slobodne trgovine - oblik međunarodne ekonomske integracije u okviru koje se smanjuju razna ograničenja, posebno, carine za robe i usluge sa pretežno domaćim sadržajem inputa - u trgovini između država-članica. Osnovni cilj uspostavljanja Zone slobodne trgovine je da se carinske stope za robe i usluge sa pretežno domaćim sadržajem inputa svedu na nulu, kao i da se ukinu svi oblici vancarinskih restrikcija u trgovini između država-članica.
2. Carinska Unija (Savez) - oblik međunarodne ekonomske integracije u kome uporedo sa „Zonom slobodne trgovine“ postoji sistem jedinstvenih carinskih tarifa i jedinstvena (spoljno) trgovinska politika prema trećim državama-nečlanicama.
3. Zajedničko (Unutrašnje) tržište-oblik međunarodne ekonomske integracije u kome uporedo sa slobodom trgovine, sistemom jedinstvenih carinskih i zajedničkom (spoljno) trgovinskom politikom prema trećim državama-nečlanicama postoji i sloboda kretanja kapitala i radne snage, kao i uređeno usaglašavanje (harmonizacija) opšte ekonomske politike između država-članica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET