Ekonomska diplomatija kao instrument globalnog biznisa | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomska diplomatija kao instrument globalnog biznisa". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
I. UVOD
NASTANAK I PREDMET EKONOMSKE DIPLOMATIJE
Ministarstva spoljnih poslova su odgovorna za spoljnu politiku svojih zemalja i opunomoćena su za potpisivanje međunarodnih sporazuma, ali ne sprovode čitavu proceduru zaključivanja takvih sporazuma. Pregovori i potpisivanje dokumenata mogu biti predmet rasprave i čak da izazovu konflikt sa drugim ministarstvima. Takvi konflikti se rešavaju pozitivno u zavisnosti od svakog slučaja ponaosob. Međutim, u skladu sa starom tradicijom, odgovornost za sve finansijske poslove, u širem smislu reči, pada na Ministarstvo privrede i finansija, bilo da je reč o multilateralnim pregovorima, trgovinskim rundama, o učešću u radu multilateralnih pregovora ekonomskih organizacija (MMF, MBRR, STO, UNCTAD itd.) ili bilateralnih pitanja pomoći, carina, zaštite direktnih investicija itd. Ministarstva spoljnih poslova unose svoju »dar« u rad te opširne oblasti i time ulivaju poverenje u tome, da njihov rastući značaj može povući za sobom još aktivnije njihovo učešće, kao uzrok nekog napora. Međutim, glavnu ulogu igraju ministarstva finansija (u pojedinim slučajevima ministarstva privrede ili ministarstva trgovine), i često oni stavljaju i potpis na dokumenta. Tako, položaj ekonomskog diplomate javlja se na dva nivoa: oni deluju samo kao diplomate, s jedne, a ministarstva spoljnih poslova ne poseduju pravo na njih.
Nepoveravaju se u jednoj državi svi poslovi ekonomske diplomatije samo diplomatama. Ti poslovi se raspoređuju među službama, koje nalaze najbolji način za rešavanje problema koji se postavljaju pred njih u oblasti spoljnoekonomske politike. Diplomatija predstavlja monopol i de facto garant nacionalnog suvereniteta. Ipak, uprkos tom monopolu, na međunarodnoj areni niču i igraju sve zapaženiju ulogu nova lica koja deluju, kao i mesne organizacije vlasti, nevladine organizacije i preduzeća. Mada oni i nisu opunomoćeni za angažovanje u sferi ekonomske diplomatije, njihova delatnost se odražava, na ovaj ili onaj način, na međudržavne odnose.
Na prostorima prethodne Jugoslavije, Ekonomska diplomatija kao naučna disciplina je novijeg datuma. Nastala je de facto početkom ovog veka i predaje se samo na nekoliko univerziteta i to privatnih (Univerzitet Megatrend i Univerzitet »Braća Karić« oba iz Beograda, Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Srbije, zatim na Fakultetu spoljnu trgovinu u Bijeljini, kao i na Institutu za ekonomsku diplomatiju u Beogradu. Na državnim univerzitetima u Beogradu, koliko je poznato, ova naučna disciplina se još ne predaje kao poseban predmet. Zanimljivo je da ni na matičnom fakultetu za izučavanje diplomatije – Fakultetu političkih nauka u Beogradu, ekonomska diplomatija ne postoji kao poseban predmet. Samo se po sebi razume, i literatura iz ove oblasti je vrlo oskudna. Međutim, ova naučna disciplina u svetu se tako brzo razvija da i u nas će bez sumnje iz dana u dan sve više dobijati na značaju.
II. POJMOVNO ODREDJENJE EKONOMSKE DIPLOMATIJE
Međunarodni biznis ili trgovinska diplomatija, po američkim shvatanjima, podrazumeva aktivnost države na promociji i zaštiti interesa nacionalnih firmi na međunarodnom planu, pregovore sa vladama (kako države, tako i firmi) u čijim zemljama američke kompanije posluju, sprečavanje i izbegavanje ekonomskih konflikata na domaćem i međunarodnom planu, prikupljanje informacija i globalne promocije američke izvozne ekspanzije preko državnog diplomatskog aparata, a uz sadejstvo američkih kompanija u pregovorima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET