Ekonomska analiza otvorene ekonomije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomska analiza otvorene ekonomije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U BIHAĆU
EKONOMSKI FAKULTET
BIHAĆ
4+1
Seminarski rad
Predmet: Ekonomska analiza
Tema: Ekonomska analiza u otvorenoj ekonomiji
Bihać, maj 2010. godine
Sadržaj
1. Uvod 2
1.1. Ekonometrija kao nauka 3
2. Definicija otvorene ekonomije 3
2.1. Otvorena ekonomija (gospodarstvo) neke zemlje 5
2.1.1. Pojam platnog bilansa kao mjere otvorenosti ekonomije 5
2.2. Definicije i mjerenje otvorenosti ekonomije 6
2.2.1. Mjere otvorenosti temeljene na trgovačkim udjelima 6
2.2.2. Mjere koje se temelje na razlici u cijenama 7
2.2.3. Koncept efektivnog tečaja (EER) 8
3. Interakcija domaće ekonomije sa stranom ekonomijom 9
3.1. Otvoreno tržište roba i usluga 9
3.2. Otvoreno financijsko tržište (tržište kapitala) 9
3.3. Otvoreno tržište proizvodnih faktora 10
4. Ekonomska analiza otvorene ekonomije 11
4.1. Ekonometrijska analiza ekonomskog rasta 13
4.2. Ekonomski rast tranzicijskih zemalja i globalizacija 15
5. Zaključak 17
6. Literatura 18
1. Uvod
U ovoj temi seminarskog rada govorit ćemo o ekonomskoj analizi u otvorenoj tehnologiji. Steći ćemo osnovno znanje o otvorenoj ekonomiji.
Ekonomija (gospodarstvo) ili vrlo često kao politička ekonomija – nauka koja izučava načine organiziranog ljudskog djelovanja u području proizvodnje, razmjene i potrošnje dobara s ciljem zadovoljenja ljudskih potreba i neprestanog poboljšavanja kvalitete života.
U ekonomskoj analizi veliku ulogu igraju statistika i matematika, koje omogućavaju kvantifikaciju pojava, njihovu prosudbu kao i praćenje procesa. Razvijena primjena kvantitativnih metoda analize oblikovala je u teoriji ekonomije posebnu disciplinu – ekonometriju. Područje ekonomije u svom znanstvenom tretmanu podložno je ideološkim obrascima, kao manje-više i sve druge društvene i humanističke znanosti. Promatrano s ovog gledišta, danas razlikujemo ekonomiju kapitalizma, socijalizma, mješovitu ekonomiju i ekonomiju komunizma. Temeljni element za njihovo diferenciranje sastoji se u vlasništvu nad resursima i sredstvima za proizvodnju, kao i u raspolaganju njima.
1.1. Ekonometrija kao nauka
Ekonometrija (engl. Econometrics) je grana ekonomske znanosti koja povezuje ekonomsku teoriju, matematičku ekonomiju i metode statističke analize, a bavi se razvijanjem i usavršavanjem metoda i modela za kvantitativnu analizu gospodarske strukture, s ciljem da se ustanove zakonitosti gospodarskih procesa, te da se omogući predviđanje, planiranje i usmjeravanje privrednih tokova.
Tipičan ekonometrijski model sastoji se od sistema (općenito stohastičkih) jednadžbi koji se može simultano riješiti tako da interakcije svih varijabli (kategorija) povezanih modelom simultano određuju ponašanje skupa (međusobno) zavisnih varijabli. Rezultati do kojih se dolazi primjenom ekonometrijskog modela polazna su osnova za testiranje različitih hipoteza (o stabilnosti, smjeru i intenzitetu povezanosti odabranih grupa varijabli i sl.), te podlogu za formuliranje djelotvorne ekonomske politike.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET