Ekonomija rada preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomija rada preduzeća". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: Poslovna ekonomija
Tema: Ekonomija rada preduzeća
SADRŽAJ
Pojam rada I radne snage (Uvod)………………………………………………………………..1
Pojavni oblici rada……………………………………………………………………………….2
Fizički i umni rad………………………………………………………………………………...2
Proizvodni i neproizvodni rad……………………………………………………………….......2
Živi i minuli rad…………………………………………………………………………………3
Koristan i nekoristan rad………………………………………………………………………...3
Direktan i indirektan rad…………………………………………………………………………3
Konkretan i apstraktan rad………………………………………………………………………3
Individualni i društveni rad……………………………………………………………………...4
Prost i složen rad………………………………………………………………………………...4
Rad prema stepenu obrazovanja…………………………………………………………………4
Trošenje Radne Snage…………………………………………………………………………...5
Radni Kolektiv Kao Element Reprodukcije……………………………………………………..6
Pojam I Vrste Reprodukcije……………………………………………………………………..7
Društvena Reprodukcija…………………………………………………………………………7
Individualna Reprodukcija………………………………………………………………………8
Zaključak………………………………………………………………………………………..10
Literatura………………………………………………………………………………………..11
Uvod
Pojam rada I radne snage
Rad predstavlja svesnu, smišljenu i svrsishodnu aktivnost čoveka usmerenu na stvaranje korisnog učinka. Time se obezbeđuje podmirenje potreba društva odgovarajućim materijalnim dobrima, uslugama i drugim korisnim aktivnostima. Opšte uzevši, rad je ‚nužan i nezamenljiv uslov proizvodnje i ostanka ljudi. Bez rada ne bi bio moguć život ljudi . U ekonomskom smislu, pod radom treba razumeti onakva trošenja radne snage kojim se stvaraju nova materijalna dobra. Nova materijalna dobra se dobijaju delovanjem čoveka na prirodu, i zato rad u ekonomskom smislu predstavlja odnos između čoveka i prirode.
Rad je pokretač ostalih elemenata procesa rada – sredstava za rad I predmeta rada. U postupku stvaranja upotrebnih vrednosti, radnik deluje na predmete rada koji se nalaze u prirodi ili su, pak, prilagođeni budućem procesu rada, koristeći pri tom različita sredstva za rad.
Rezultat procesa rada je proizvod, odnosno određena upotrebna vrednost. Proizvedena dobra služe za zadovoljenje potreba krajnjih korisnika – potrošača I za dalju proizvodnju, tj. Reprodukciju. Time rad učestvuje u stvaranju sredstava za proizvodnju – sredstava za rad I predmete rada. Sposobnost da se radom i odgovarajućim sredstvima za proizvodnju u određenom vremenskom periodu proizvede određena količina upotrebnih vrednosti predstavlja proizvodnu snagu rada ili produktivnost rada. Pri tome, proizvodna snaga rada zavisi od mnogih okolnosti, pre svega od umešnosti radnika, organizacije rada, nivoa razvoja nauke i tehnologije, tehničke opremljenosti, prirodnih uslova u kojima se odvija proces rada i dr.
Radna snaga predstavlja skup telesnih i društvenih sposobnosti čoveka koje se ispoljavaju u obavljanju radnih aktivnosti. Pod sposobnostima se podrazumeva raspoloživi nivo znanja, umešnosti u radu, stečene radne navike i drugo. U novije vreme sve više se termin radna snaga zamenjuje terminom kadar , kojim se označavaju subjektivne snage u preduzeću. Inače, ‚‚kadrovi sa svojim znanjima, sposobnostima, radnim navikama i stručnim iskustvom čine najznačajniji deo proizvodnih snaga u kvalitativnom i kvantitativnom smislu. Od njih zavisi organizovanost i uspešnost poslovanja. U stvari, kadrovi su odlučujući činilac društveno-ekonomskog razvoja, bez obzira na nivo i oblik poslovanja. Evolucija ljudskog rada dovela je radnika na upravljački presto, ali predstoji period da se proizvodnjači kao upravljači izgrađuju i transformišu u slobodniju i afirmisanu ličnost.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET