Džon Majnard Kejns | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Džon Majnard Kejns". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Uvod -Vreme uspona Kejnsove teorije…………………………..2
Kejnsov zivotni put i dela………………………………………...3
Dž. M. Kejns kao investitor……………………………………....5
Kejnzijanska ekonomija…………………………………………..6
Postulati klasične eknomije……………………………………….8
Zaključak ………………………………………………………...14
Literatura
Uvod -Vreme uspona Kejnsove teorije
Poznavanje ideja mislilaca iz prošlosti treba da nam pomogne da ne rešavamo ono što je poznato, da ne istražujemo ponovo ono što je proučeno, da ne stičemo iskustva na onome što su drugi već ranije prošli.Istorija nas istovremeno uči da su prelomni trenuci u društvenom razvoju uvek postavljali zahtev za promenama I razvojem ekonomske teorijje kako bi ona mogla da odgovori potrebama svoga vremena. Kako ističe Dž. Robinson, stanaja ekonomske nauke kada terorija ne može da objasni krupne probleme ekonomske prakse I savremenosti mogu se nazvati krizom ekonomske teorije. Prva kriz a ekonomske teorije nastala je još tridesetih godina našeg veka, kada nemarksistička ekonomska misao nije bila u stanju da odgovori na pitanje kako izaći iz velike ekonomske krize 1929-1 933. Druga kriza ekonomske teorije, koja se javila krajem šezdeseti h I nastavila se sedamdesetih godina, ogledala se u naraslim problemima raspodele dohotka I krizi kapitalističke privrede, usporavanju rasta, neza poslenosti, porastu svetskog duga, krizi svetskog ekonomskog poretka I u drugim prob lemima. Danas se, po mišljenju mnogih ekonomista, može već govoriti o trećoj krizi ekonomske teorije, koja se ispoljava u nemogućnosti savremene ekonomske misli da se suprotstavi problemu istovremene pojave inflacije I nezaposlenosti kao najkrupnijem problemu svetske privrede I pojedinih nacionalnih ekonomija.
Dž. M. Kejns (1883-1946) je jedan od velikih mislilca XX veka, središnji lik zbivanja na intelektualnom, državnom, praktično-političkom, berzansko-finansijskom, kulturnom, ekonomskom, filozofsko-političkom planu.”Kejnsov fundamentalni doprinos , piše R. Skidelski je da ne znamo-niti možemo izračunati- šta će doneti budućnost. U tom svetu novac je psihološka sigurnost spram neiz vesnosti. Kada štediše postanu pesimisti u pogledu budućnosti odlučuju se za gomilanje novca a ne investiranje. Ne postoji stoga garancija da će celokupni zaradjeni dogodak biti potrošen. Ne postoji nikakva prirodna tendencij a da će svi raspoloživi resursi biti uposleni”
Kejns je imao mnogo likova I zato su ga različiti ljudi različito ocenjivali, a i sam on se tokom vremena menjao. Rodjen je 1883 u svetu koji je pretposavljao mir, prosperitet, progres kao prirodni poredak stvari I živeo dovoljno duga d a doživi rastakanje tog poretka; u mladosti Britanjija je bila centar moćne imperije, da bi pred kraj života, posle svetkske kataklizme- Drugog svetskog rata- dorziveo raspad imperije, neizvesnost u pogledu budućih dogadjaja I lično razočaranje, skoro poniženje, da “poput prosjaka odlazi u Vašington” I moleći pomoć iskusi gorčinu ucena i uslovljavanja. Kejns je bio produkt “propadajjućih viktorijanskih konvencija, prva generacija oslobodjena hrišćanskog hokus-pokus poretka I uspona eksperimenta I predvidjanja… bio je to imperativ života u umetnosti, filoz ofiji, nauci.
Sa dolaskom Prvog svetskog rata sve se promenilo, posle 1914. Svet je uvlačen u vrtlog haosa, nametao se problem kontrole, a ne slobode; celokupno angažovanje Kejnsa usrdsredjuje se na preuredjivanje kapitalizma u cilju njegovog spašavanja. “Socijalni zaključci na kraju Opšte teorije… su umereno konzervativni. Kapitalizam prema kome je osećao moralno gadjenje mogao je da preživi u uslovima savršenog upravljanja.”
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET