Društvena odgovornost korporacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Društvena odgovornost korporacija". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Sadržaj
1. Uvod 2
2. Istorija korporativne društvene odgovornosti 3
3. Društvena odgovornost korporacija – novi poslovni model i novi način razmišljanja 3
3.2. Proces korporativne društvene odgovornosti - putokaz za CSR 4
4. Msp i korporativna društvena odgovornost 5
5. Zaključak 7
Literatura 8
1. Uvod
Ulaganjem u društvo, preduzeća stvaraju jedno zdravo okruženje koje će im pomoći u svom rastu i razvoju [str. 12]. Ono doprinosi dobrobiti kako društva, tako i samog preduzeća - zato je za obezbeđ enje te podrške, najbitnije da kompanije shvate i prepoznaju moguće koristi od krajnjih rezultata.
Definicija Svetskog poslovnog saveta za održivi razvoj (World Business Council on Sustainable Development), u skladu sa fokusom te organizacije na ekonomski razvoj, društvenu odgovornost objašnjava kao „opredeljenje firmi da potpomažu održiv ekonomski razvoj, kao i da u cilju unapređenja kvaliteta života sarađuju sa zaposlenima, njihovim porodicama, lokalnim zajednicama i društvom uopšte“ [str. 8].
Korporativna društvena odgovornost je sistem poslovanja preduzeća koji doprinosi dobrobiti celog društva , pa tako i samog preduzeća . Strateško odgovorno poslovanje treba da obezbedi efikasnost preduzeća , njegov ugled i da poveća motivaciju i odanost , prvenstveno zaposlenih i klijenata , ali i drugih ključnih učesnika u poslovanju .
Glavni principi koji se povezuju sa postojećim definicijama korporativne društvene odgovornosti sadrže: uključivanje u život zajednice, polaganje računa, održivost, transparentnost, etičko ponašanje (bez korupcije), poštenje i poslovni moral. Ovi principi imaju sledeće zajedničke osobine:
Univerzalni su i odnose se na sve vrste preduzeća;
Njihova realizacija se odvija na dobrovoljnoj bazi;
Usmereni su na saradnju sa stejkholderima.
Navedeni principi izražavaju obavezu preduzeća da doprinesu kvalitetu a ne samo kvantitetu života. Ideja o kvalitetu je mnogo složenija od kvantiteta, bogatija je, potpunija i odnosi se više na stanje ljudi. Ovi principi ističu razvoj, a ne samo privredni rast. Ljudi kojima je stalo do razvoja, a ne samo rasta, postavljaju pitanja u vezi sa jednakom raspodelom bogatstva, uslovima pod kojima je ono stečeno, uticaju stvaranja bogatstva na različite grupe, regione i okruženje, i održivost generisanja bogatstva ubuduće. Društveno odgovorne kompanije se drže pristupa "trostrukog rezultata" uzimajući u obzir društveni, ekonomski i uticaj na životnu okolinu koje ima njihovo poslovanje.
2. Istorija korporativne društvene odgovornosti
Moderna istorija korporativne društvene odgovornosti se prevashodno vezuje za Sjedinjene Države i Veliku Britaniju i to za poslednjih 30 godina. U mnogim slučajevima, začetak korporativne društvene odgovornosti bio je rezultat gorkih iskustava potrošača, pritisaka nevladinih organizacija i medijske hajke zbog spektakularnih slučajeva i skandala.
3. Društvena odgovornost korporacija – novi poslovni model i novi način razmišljanja
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET