Devizni sistem | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni sistem". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Sadržaj
1. Uvod………………………………………………………………………………………. 2
2. Devizno tržište……………………………………………………………………………. 3
2.1. Pojam i značaj deviznog tržišta……………………………………………………. 3
2.2. Karakteristike deviznog tržišta i uslovi za njegovo funkcionisanje……………….. 4
3. Pojam i vrste deviza………………………………………………………………………. 5
4. Funkcionisanje deviznog tržišta………………………………………………………….. 7
4.1. Ponuda i tražnja za devizama i utvrđivanje kursa…………………………………. 7
4.2. Organizacija deviznog tržišta……………………………………………………… 8
4.3. Učesnici na deviznom tržištu………………………………………………………. 8
4.4. Instrumenti deviznog tržišta……………………………………………………….. 9
5. Tehnologija rada na deviznom tržištu……………………………………………………. 9
5.1. Oblici trgovine……………………………………………………………………... 9
5.2. Predmet trgovine…………………………………………………………………... 10
5.3. Motivi kupoprodaje deviza………………………………………………………... 10
5.4. Vrste kupoprodaje deviza…………………………………………………………. 11
6. Devizni rizici…………………………………………………………………………….. 11
6.1. Osiguranje (hedging)……………………………………………………………… 12
6.2. Devizni fjučersi (futures)…………………………………………………………. 12
6.3. Devizne opcije……………………………………………………………………. 13
6.4. Valutni svop (swap)………………………………………………………………. 13
6.5. Špekulativni poslovi……………………………………………………………… 14
7. Zaključak.......................................................................................................................... 15
LITERATURA……………………………………………………………………………. 16
1. Uvod
Sistem ekonomskih odnosa sa inostranstvom, kao važan dio privrednog sistema, treba da obezbjedi uslove za racionalno uključivanje nacionalne privrede u međunarodnu podjelu rada. Osnovu sistema ekonomskih odnosa sa inostranstvom čine dva međusobno zavisna i čvrsto povezana dijela: spoljnotrgovinski system u užem smislu (režim uvoza i izvoza) i devizni sitem. Devizni sistem čini skup načela i na njima zasnovanih zakonskih propisa, mjera i instrumenata kojima se reguliše način poslovanja devizama: devizni kurs, mogućnosti i uslovi sticanja, držanja i korišćenja deviza, način njohove međusobne zamjene i zamjene za domaći novac i slično.
Da bi devizni sistem mogao uspješno da obavlja funkcije koje su mu namjenjene, neophodno je da se pri njegovoj izgradnji uzmu u obzir konkretni društveno-ekonomski uslovi u kojima se data privreda i revizija i promjene do kojih dolazi u međunarodnom ekonomskom i političkom okruženju. To znači da se on mora stalno prilagođavati novonastalim prilikama.
Adekvatan devizni sistem predstavlja neophodan, ali ne i dovoljan uslov za uspješan razvoj nacionalne privrede i njeno uklapanje u međunarodnu podjelu rada.
Devizni sistem kao uostalom, i privredni sistem u cijelini, predstavlja oblik svjesnog regulisanja i usmjeravanja privrednog života.
2. Devizno tržište
O deviznom tržištu govorimo u onom trenutku kada dođe do kontakta između domaćih i stranih deviznih rezidenata u sferi ekonomskih transakcija, i kad navedeni kontakti dovedu do određenih devizno-pravnih poslova. Iz ovih odnosa rezultira ponuda i tražnja specifične vrste robe-deviza, a njihov susret predstavlja devizno tržište.
2.1.Pojam i značaj deviznog tržišta
Međusobna povezanost nacionalnih finansijskih tržišta ostvaruje se, u institucionalnom smislu, kroz funkcionisanje deviznog tržišta. Ova povezanost izraz je realnih ekonomskih tokova: međunarodne trgovine, međunarodnih usluga i kretanja stanovništva, koji dovode do ekonomske aktivnosti vezane za inostranstvo, odnosno aktivnosti izražene različitom od domaćeg, kao i kretanja kapitala (investicije, špekulativni kapital, dobit, saldiranje) između različitih zemalja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET