Devizni kurs i devizno tržište | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni kurs i devizno tržište". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA POSLOVNE I FINANSISKE STUDIJE
U V O D
Osnovu sistema ekonomskih odnosa sa inostranstvom čine dva međusobno zavisna i čvrsto povezana dijela: spoljnotrgovinski sistem u užem smislu (režim uvoza i izvoza) i devizni sistem. Izvozom proizvoda sektora u kojima je nacionalna privreda uspješnija, omogućava se uvoz proizvoda sektora u kojima je domaća privreda manje efikasna.
Devizni sistem čini skup načela i na njima zasnovaniih zakonskih propisa mjera i instrumenata kojima se reguliše način poslovanja devizama:devizni kurs,mogućnosti i uslovi sticanja,držanja i korištenja deviza,način njihove međusobne zamjene i zamjene za domaći novac i slično.
Da bi devizni sistem mogao uspješno da obavlja funkcije koje su namjenjene,neophodno je da se uzmu u obzir društveno-ekonomski uslovi u kojima se privreda razvija i promjene do kojih dolazi u međunarodnom ekonomskom i političkom okruženju.
Adekvatan devizni sistem predstavlja neophodan,ali ne i dovoljan uslov za uspješan razvoj nacionalne privrede,jer ako se u nekoj zemlji javljaju slabosti i poremećaji u domaćim privrednim tokovima,sistem neće dati zadovoljavajuće rezultate.
Devizni sistem treba svojim instrumentima da obezbjedi ekonomske stimulanse za što potpunije i efikasnije korišćenje rasploživih ljudskih i materijalnih resursa,da stvori takve uslove u kojima će svaki pojedinac i svaki radni kolektiv,radeći dobro za sebe,raditi istovremeno dobro i za nacionalnu privredu u cjelini.
FAKULTET ZA POSLOVNE I FINANSISKE STUDIJE
POJAM DEVIZNOG KURSA
Devizni kurs je cijena po kojoj se jedna valuta razmjenjuje za drugu valutu. On uspostavlja vezu između nivoa cijena u zemlji i inostranstvu, pomoću njega se inostrane cijene preračunavaju u nacionalnu valutu i domaće cijene iskazuju u devizama.Time se omogućava poređenje cijena i identifikacija proizvoda čija je cijena u zemlji niža,pa se mogu izvoziti,odnosno proizvoda koji su u inostranstvu jeftiniji,pa ih treba uvoziti. Na duži rok razlike u cijenama dovode do usmjeravanja faktora proizvodnje u one sektore u kojima je nacionalna privreda efikasnija,a drugi sektori se prepuštaju uspješnijim inostranim proizvođačima.Tako dolazi do međunarodne podjele rada.
Od deviznog kursa treba razlikovati devizni (valutni) paritet,koji predstavlja zvanično utvrđenu vrijednost nacionalnog novca izraženu u nekom širem prihvaćenom imenitelju: zlatu,nekoj stabilnoj i važnijoj nacionalnoj valuti i sl.
U vrijeme zlatnog standarda.kada je u prometu bio zlatan novac,odnosno novčanice sa pokrićem u zlatu,devizni kurs je bio određen tzv. kovničkom stopom,koja je pokazivala koliko je zlata sadržano u jedinici navionalnog novca.Jednostavnim poređenjem sadržaja zlata u jedinici jedne i druge valute dobijao se devizni paritet. Devizni kurs je mogao da se kreće samo u uskim okvirima deviznog pariteta,tj u granicama između donje i gornje zlatne tačke,odnosno tačke uvoza i tačke izvoza zlata.
Napuštanjem zlatnog standarda nestalo je čvrste osnove za određivanje deviznih kurseva.Pojavilo se više teorija koje pokušavaju da odrede faktore od kojih zavisi visina deviznih kurseva,a to su :
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET