Devizni kurs | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni kurs". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

DEVIZNI KURS
SADRŽAJ :
Uvod.......................... .........................................................................
Pojam deviznog kursa. .......................................................................
Pojam devizno-kursnog rizika i hedginga..........................................
Vrste deviznih kurseva.................. ....................................................
Realni i ravnotežni devizni kurs........................................................
Teorija formiranja deviznog kursa.....................................................
Devizno tržište....................................................................................
Zaključak............................................................................................
Literatura............................................................................................
UVOD
Uvođenje fluktuirajućih deviznih kurseva u sistem devizno kursnih aranžmana početkom 1970 tih godina predstavljalo je izazov za ekonomske naučne krugove. Velika i neregularna kolebanja deviznih kurseva koja su nastupila tih godina ukazivala su na potrebu za revidiranjem teorijskog stava u pogledu determinanti deviznog kursa.
Devizni kursevi počinju da se kreću u obimu i smeru koji je sve teže proreći i predvideti, ostavljajući negativan trag na trgovinske i finansijske odnose između otvorenih ekonomija i rezultate poslovanja njihovih subjekata uključenih u međunarodne tokove roba i kapitala. Ponovo u sam fokus ekonomske analize ulaze realni devizni kursevi jer su oni ti koji definišu međunarodnu konkurentnost.
Savremena teorija deviznih kurseva u svojoj početnoj tački analize deviznih kurseva polazi od stava da devizni kursevi predstavljaju relativne cene nacionalnih valuta i da su oni u režimu fluktuirajućih deviznih kurseva uslovljeni ponudom i tražnjom na deviznom tržištu. Ova činjenica predstavlja samo polaznu tačku analize formiranje deviznih kurseva i njihovog odnosa sa drugim makroekonomskim varijablama ili delovanjem nadležnih organa.
2. POJAM DEVIZNOG KURSA
Devizni kurs je cena neke strane valute izražena u domaćoj valuti. Pojam valuta odnosi se na efektivni novac, dok se pod pojmom devize označava kratkoročna potraživanja domaćih lica u stranoj valuti prema inostranim licima. Pomoću deviznog kursa se inostrane cene preračunavaju u nacionalnu valutu i domaće cene iskazuju u devizama. Time se omogućava poređenje cena i identifikacija proizvoda čija je cena u zemlji niža pa se mogu izvoziti, odnosno proizvoda koji su u inostranstvu jeftiniji pa ih treba uvoziti.
Kada je u pitanju način izražavanja deviznog kursa imamo :
1. Direktno i
2. Indirektno kotiranje deviznog kursa
Direktno kotiranje deviznog kursa je kada cenu neke strane valute izražavamo u domaćoj valuti :
Npr.
1 DM = 1 KM
1 USA $ = 2, 22 KM
Indirektni način izražavanja deviznog kursa je obrnut od direktnog i to je kada cenu domaće valute izražavamo u nekoj stranoj valuti :
Npr.
1 KM = 0, 5 €
Pri direktnom kotiranju kupovni kurs je niži od prodajnog, a kod indirektnog kupovni kurs je viši.
POJAM DEVIZNO- KURSNOG RIZIKA I HEDŽINGA
Kretanje deviznih kurseva (cena valuta) i njihova relativna odstupanja od konvencionalnog izabranog zajedničkog imenitelja bila su poznata i pre sedamdesetih godina ovog veka, pre prelaska na devizno kursne aranžmane tipa fleksibilnih deviznih kurseva. Međutim za ova osciliranja se može reći da su bila neznatna i zanemarljiva. Valutni pariteti bili su uspostavljeni u odnosu na dolar (odnosno zlato) i osciliranje deviznih kurseva odvijala su se u okviru dozvoljenog minimalnog procentualnog odstupanja, najpre 1% , a nešto kasnije i 2,25% od pariteta valute. U okviru dozvoljenih oscilacija devizni kurs se održavao intervencijama centralne banke iz monetarnih rezervi. U tako uspostavljenom sistemu fiksnih deviznih kurseva oscilacije deviznog kursa oko pariteta bile su limitirane i moguće su bile zvanične promene deviznog kursa samo u slučaju fundamentalne platnobilansne neravnoteže.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET