Devizni kurs | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni kurs". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod........................................................................................................2
Pojam deviznog kursa.............................................................................3
Funkcije deviznog kursa.........................................................................3
Sistemi deviznih kurseva.........................................................................6
Promene vrednosti deviznog kursa.........................................................7
Konvertibilnost........................................................................................9
Platni bilans...........................................................................................10
Zaključak...............................................................................................12
Literatura...............................................................................................13
Uvod
Devizni kurs ima veoma važnu ulogu u ekonomiji uopste. Istorijski posmatrano, devizni kursevi su imali veliki uticaj na nacionalne privrede, ali i na svetsku privredu i međunarodne odnose. Zato i ne čudi što mnogi pojedinci i organizacije uključujući i najveću međunarodnu finansijsku organizaciju MMF veliki deo svojih istraživanja upravo posvetili ovoj oblasti. Sa druge strane, i pored ovako obimnih istraživanja još uvek mnoge tajne deviznih kurseva nisu otkrivene ( uzroci kretanja kurseva ), pa se i danas mnogi ekonomisti bave ovim problemom.
Pojam deviznog kursa
Devizno tržište predstavlja organizovan sistem kupovine i prodaje deviza koji se obavlja na teritoriji jedne države, a prema pozitivnim propisima dotične zemlje. Kupo-prodaja deviza se vrši preko ovlašćenih banaka. Ona se obavlja na međubankarskom sastanku, a to je mesto gde se okupljaju ovlašćene banke. Strana sredstva plaćanja su: EURO, australijski dolar ( AUD ), SD dolar ( USD ), švajcarski franak ( CHF ), britanska funta (GBP ), japanski jen ( JPV ), kanadski dolar ( CAD ).
Devizni kurs je cena domaćeg novca, izražena u stranom novcu, ili cena stranog novca izražena u domaćem novcu. Devizni kurs zavisi od formiranja ponude i tražnje deviza na deviznom tržištu, iz čega sledi – da se devizni kursevi ne moraju poklopiti sa njihovim monetarnim paritetom. U doba zlatnog standarda, vrednost domaćeg novca (vezana za zlato) bila je u osnovi determinanta deviznog kursa. U vreme zlatnog standarda, utvrđivanje i promene deviznog kursa bitno se razlikovalo od njegovog formiranja danas. Promene cena u zemlji primarno deluju na tražnju devize preko „pritiska" na uvoz i porast tražnje strane robe. Devizni kurs je veoma značajan za svaku privredu. Monetarne vlasti raznim instrumentima utiču na visinu deviznog kursa radi ostvarivanja ciljeva ekonomske politike.
Funkcije deviznog kursa
Devizni kurs ima brojne funkcije. Najznačajnije su:
Omogućava preračunavanje i pretvaranje jedne nacionalne valute u drugu,
Omogućava međunarodna plaćanja,
Omogućava poređenje cena domaće i strane robe, usluga i dr.
Utiče na platni bilans i
Utiče na alokaciju resursa itd.
Najznačajnija funkcija deviznog kursa je preračunavanje i pretvaranje jedne valute u drugu valutu. Preračunavanjem cene domaće valute u inostranu valutu i otkupom deviznih sredstava plaćanja omogućuju se međunarodna plaćanja, što je svakodnevica savremenih međunarodnih odnosa i međunarodne trgovine.
Devizni kurs utiče na makroekonomske pojave i drugo makroekonomsko okruženje. Naime, realni devizni kurs omogućuje takav privredni ambijent u kojem je uvoz i izvoz izbalansiran prema potrebama privrede. Realan devizni kurs omogucije uvoz svih onih sastavnih elemenata proizvodnje koji su preduslovi za privredni rast i ekonomski razvoj. Takođe, realan devizni kurs omogućuje uvoz onih roba i usluga koje nedostaju u domicilnoj državi što predstavlja faktor visokog životnog standarda, a što je cilj savremenih društava. Politika vođenja deviznog kursa je veoma složena i često nije moguće voditi politiku realnog deviznog kursa. U tom slučaju dolazi do njegovog precenjivanja ( apresijacije ) ili potcenjivanja ( depresijacije ). U slučaju apresijacije dolazi do pojave da je inostrana roba jeftinija od domaće, a time i do povećanja uvoza i smanjenja izvoza. Krajnji rezultata ovakvog procesa je rast trgovinskog deficita odnosno dolazi do deficita platnog bilansa. Ovakvo stanje na dug rok negativno deluje na ukupan privredni ambijent, narušava se funkcionisanje deviznog tržišta, vrši se prinuda na centralnu banku da deficit platnog bilansa pokriva iz deviznih rezervi ili dolazi do zaduživanja u inostranstvu, a što dalje pretpostavlja obavezu vraćanja dugova uz kamatu sa svim negativnim implikacijama.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET