Cjenovna elastičnost ponude i tražnje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Cjenovna elastičnost ponude i tražnje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
TEMA: CJENOVNA ELASTINČOS T PONUDE I TRAŽNJE
1 . TRAŽNJA
1. 1 Pojam tražnje
Tražnja podrazumeva odredj enu količinu i vrstu materijalnih dobara i usluga koju su kupci spremni da kupe po odgovarajućoj ceni. U tesnoj je vezi sa potrošnjom, s obzirom da je krajnji cilj t ražnje upotreba dobara radi zadovoljavanja odreñenih ljuskih potreba.
Što je viša cena nekog dobra ljudi će ga manje kupovati i obrnuto - što mu je niža cena više će se kupovati, uz ostale nepromenjene uslove.
Sa aspekta proizvođača odgovarajuća je ona količina proizvoda koju on može da proizvede raspoloživim činiocima proizvodnje uz najmanji utrošak ukupnog rada po jedinici proizvoda, dok je odgovarajuća ona cena proizvoda koja mu nadoknañuje sve troškove oko plaćanja faktora proizvodnje i obezbeñuje zaradu iznad tih troškova koja ga izjednačava sa istim takvim proizvođ ačem.
Sa aspekta potrošača odgovarajuća je ona količina proizvoda date vr ste koju on može da kupi da bi zadovoljio svoje uobičajene potrebe, dok je odgovarajuća ona cena proizvoda po kojoj on može da kupi odgovarajuću količinu proizvoda.
Tražnja se može izražavati u naturalnim pokazateljima (komadi, jedinice, kilogrami, metri itd.) i vrednosnim pokazateljima, putem cena. Naturalno izražavanje tražn je se koristi prilikom analize funkcionalnih odnosa izmeñu cene i količine tražnje za pojedinačni m proizvodom, dok su vrednosni pokazatelji u upotrebi pri analizi agregatnih veličina.
1 .2 Vrste tražnje
I s a aspekta veličine tržišta, tražnja može biti:
lokalna
nacionalna
svetska
II Prema vremenskom kriterijumu, tražnju delima na:
dnevnu
nedeljnu
mesečnu
godišnju
III Prema subjektima, postoje sledeće vrste tražnje:
pojedinačna
tražnja privredne grane
ukupna tražnja celog društva
IV Prema nameni, tražnju delimo na:
tražnju za proizvodnim dobrima (sredstva za rad i predmeti rada)
tražnju za potrošnim dobrima (nužna dobra, luksuzna i trajna dobra)
V Sa prostornog aspekta, postoje dve vrste tražnje:
domaća tražnja
inostrana tražnja
Ukupna agregatna tražnja se sastoji iz tražnje za sredstvima za proizvodnju i tražnje za finalnim proizvodima.
Finalnu tražnju čini zbir domaće i inostrane tražnje, odnosno lična i zajednička potrošnja, investicije i izvoz.
Efektivna tražnja je stvarna tražnja potrošača u datom vremenu pri datim uslovima kupoprodaje, a pre svega, pri datoj ceni određ enog proizvoda.
Platežno sposobna tražnja podrazumeva potencijalnu mogućnost potrošača da kupe određ enu količinu robe pri datim cenama.
Faktori koji deluju na obim i strukturu tražnje su: sistem potreba (broj kupaca, očekivanja, ukusi kupaca i slično), dohodak i cene. Najdominantiji faktor jesu cene.
1.3 Odnos cene i tražnje
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET