Ciljevi i efekti oporezivanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ciljevi i efekti oporezivanja". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Novom Sadu
Ekonomski fakultet
Subotica
Ciljevi i efekti oporezivanja
Seminarski rad
Dr Siniša Ostojić Jelena Kantar K034/09
Subotica, 2010
Sadržaj
Uvod……………………………………………………………………………………..str 3
Definicija poreza…………………………………………………………………………str 4
Fiskalni cilj………………………………………………………..……………………...str 4-5
Nefiskalni ciljevi…………………………………………………………………………str 6
Efekti oporezivanja………………………………………………………………………str 7
Odmambrene reakcije poreskih obveznika…………………………………..………….str 8
Izbegavanje plaćanja poreza…………………………….………………………………str 9
Vrste izbegavanja poreza………………………………………………………………str 10-12
Zaključak……………………………………………………………………………….str 13
Literatura……………….……………………………………………………………….str 14
Uvod
Svaka država ima potrebu za novčanim sredstvima kako bi mogla ostvariti ciljeve I nesmetano funkcionisanje države u celini. Novčana sredstva koja su namenjena državnoj potrošnji predstavljaju javni prihodi. Javni prihodi zapravo su sredstva za zadovoljavanje javnih potreba, nekada su se skupljala u naturi I činjenju, ali danas javne prihode čine novčana sredstva koja se prikupljaju iz: poreza, taksi, akciza, doprinosa, javnih zajmova…. Najveći udeo u javnim prihodima imaju porezi, koji su nastali iz potrebe da se finansira drzava. Upravo zbog tolike vaznosti poreza, odlucila sam se da saznam nesto vise o poreskom sistemu, bitnom činiocu fiskalne politike. U tekstu koji sledi razmotriću ciljeve I efekte oporezivanja, prikazaću značaj oporezivanja kako sa ekonomskog, tako I sa socijalnog I političkog aspekta.
“Porez predstavlja instrument javnih prihoda kojim država od subjekata pod njenom poreskom vlašću prinudno uzima novčana sredstva, bez neposredne protivusluge, sa ciljem da pokrije svoje finansijske potrebe I postigne druge , prvenstveno ekonomske I socijalne ciljeve.” ¹
Iako postoje mnoge klasifikacije poreza, razmotricemo ekonomsku klasifikaciju koja poreze posmatra prema kriterijumu da li se plaćaju iz imovine, prihoda ili rashoda.
Porez na imovinu obuhvata nepokretnu imovinu, odnosno nekretnine, porez prihoda obuhvata porez na dohodak gradjanina koji tezi da obuhvati sve prihode jednog gradjana. Sada, kada smo dali sažet prikaz osnovnih poreza pokušaću da objasnim važnost I ciljeve oporezivanja.
Ciljevi oporezivanja
Primarni cilj oporezivanja predstavlja fiskalni cilj. Pored fiskalnog cilja u literaturi susrećemo niz ciljeva koji su okarakterisani kao ekstrafiskalni ciljevi. Pod ekstrafiskalnim ciljevima podrazumevamo ekonomske, socijalne, političke I ostale ciljeve koji svakako nisu značajni koliko i fiskalni cilj, ali se njihovo pristustvo ne može zanemariti.
Fiskalni cilj
Vekovima je osnovni cilj oporezivanja bio isključivo prikupljanje sredstava za potrebe budzeta, jer ukoliko ovaj cilj ne bi bio zadovoljen država ne bi mogla da obavlja sve svoje funkcije. Krajem XIX vek, usled širenja ekonomsko-političkih akcija države, porez je dobijao nove funkcije prestajući da bude samo instrument fiskalnog cilja.²
Kada razmatramo ekonomske ciljeve neophodna je podela na mikroekonomske I makroekonomske ciljeve.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET