Centralna banka i njene funkcije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka i njene funkcije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
С А Д Р Ж А Ј
УВОД 1
Појам и карактеристике централне банке 2
Основне функције централне банке 3
Емисиона функција 4
Функција органиозације платног промета 4
Контролна функција 4
Појам и садржај монетарно кредитне политике 5
Операције на отвореном тржишту 6
Политика обавезних резерви пословних банака 6
Политика есконтне стопе 7
Примарни новац 8
Народна Банка Србије 10
Историјат Народне Банке Србије 11
Руководство Народне Банке Србије 13
ЗАКЉУЧАК 14
ЛИТЕРАТУРА 16
У В О Д
Главна монетарна институција и главни стожер банкарског система сваке земље јесте централна банка. У разним земљама та банка носи различите називе: народна, емисиона, државна или једноставно Банка Енглеске, Банка Јапана, Банка Италије и слично. Често се она назива и банком банака јер код ње пословне банке држе своје депозите и њој се често обраћају за одобравање кредита. У раним фазама развоја банкарства није постојало разграничење између централне и пословних банака, јер су скоро све пословне банке вршиле емисију банкнота.
Појава централних банака историјски је повезана са централизацијом емисије банкнота у рукама једне или малог броја најстабилнијих пословних банака у које су држава и клијенти имали највеће поверење. Крајем XIX и почетком XX века у већини држава емисија банкнота вршена је од странесамо једне – централне – банке.
Са оснивањем првих централних банака повезује се почетак развоја модерног банкарства у свету. Прве централне банке света основане су у другој половини XVII века у Шведској (Riskbank of Sweden, 1656) и Енглеској (Bank of England, 1694).
Треба нагласити да ове прве централне банке нису имале ексклузивно право на емисију банкнота и њихове функције разликовале су се од савремених централних банака. Тако на пример, пооснивању је централна банка у Енглеској била дужна да врши и директно кредитирање индустрије и трговине. Централне банке у савременом облику појавиле су се у XIX веку.
Централна банка спада у најзначајније финансијске институције. Она није обичан учесник на финансијским тршжиштима, већ има и регулативну улогу. Њена улога је значајна на свим сегментима финансијских тржишта, а нарочито на сегменту тржишта новца, где одређује ниво новчане масе и висину краткорочних каматних стопа. Значајна улога централне банке је у заштити осталих учесника на финансијским тржиштима. Емисијом квалитетних хартија од вредности и операцијама на отвореном тржишту, централна банка доприноси развоју финансијских тржишта.
Централна банка је дефинисана као самостална и јединствена емисиона установа монетраног система, одговорна за монетарну политику, за стабилност националне валуте, финансијску дисциплину и за обављање других послова одређених законом.
1. ПОЈАМ И КАРАКТЕРИСТИКЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ
Цeнтрaлнa или емисиoнa бaнкa прeдстaвљa бaнку свих бaнaкa и oстaлих финaнсиjских институциja у једној земљи. Њихoв нaстaнaк je вeзaн зa тзв. привилeгoвaнe бaнкe кoje су имaлe прaвo eмитoвaњa нoвчaницa, дa би кaсниje jeднa мeђу њимa дoбилa мoнoпoл нaд eмисиoним пoслoвимa.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET