Centralna banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod:
Svaka zemlja, u težnji da ostvari što brži ekonomski rast, punu zaposlenost, bolji standardsvojih građana, što bolju makroekonomsku stabilnost mora da provodi adekvatnu ekonomskupolitiku. Pravilna ekonomska politika dovodi do ispunjavanja makro i mikro ekonomskih ciljeva.Poznato je da se finansijski sistem svake zemlje stalno razvija, te je nophodno da nosiocimonetarne politike stalno prilagođavaju svoje monetarne aktivnosti tom sistemu. Kozistentnost,pravovremenost monetarnih aktivnosti i monetarnih vlasti od izuzetnog su značaja za cjelokupanfinansijski sistem. Ukoliko je dio tog sistema bankarski sistem sa centralnom bankom kao stubomsistema i komercijalnim bankama, onda je za likvidnost, stabilnost i efikasnonst sistema odposebnog značaja upravo izbor samog modela upravljanja monetarnom politikom.Sa ekonomske tačke gledišta, posebno je značajan privredni sistem, bez čijeg adekvatnogfunkcionisanja, ne bi bio moguć opstanak, rast i razvoj cjelokupne društvene zajednice. U okviruprivrednog sistema jedan od najvažnijih podsistema je finansijski sistem. Finansijski sistem jedosta složen i čine ga različite finansijske institucije poput banaka, osigurvajučih kompanija,investicionih fondova i ostalih subjekata.Najvažnija finansijska institucija u finansijskom sistemu svake države je centralna banka.Centralna banka je odgovorna za vodđenje monetarne politike. Monetarna politika podrzumijevaupravljanje kamatnim stopama i količinom novca u opticaju koji se naziva ponuda novca. Da bikompanije uspješno poslovale, važno je znati kakve fekte daju instrumenti monetarno kreditnepolitike. S obzirom da monetarna politika utiče na kamatne stope, inflaciju i poslovne cikluse,centralna banka ima neposredan uticaj na ponašanje finansijski tržišta.
stabilnosti cijena, ekonomskom rastu, punoj zaposlenosti i stabilnom platnombilansu
.Međutim, prednost se daje stabilnosti cijena, čime valarizuje značaj stabilnosti nacionalnevalute za ravnotežna privredna kretanja. S jedne strane, centralna banka je novčana industrija umjeri u kojoj formira opticajni novac, a s druge strane je bankarska institucija koja upostavljakredite i depozitne.
Međutim, prednost se daje stabilnosti cijena, čime valarizuje značaj stabilnosti nacionalnevalute za ravnotežna privredna kretanja. S jedne strane, centralna banka je novčana industrija umjeri u kojoj formira opticajni novac, a s druge strane je bankarska institucija koja upostjakredite i depozitne poslove s bankama, državom i inostranstvom.Centralna banka je takođe odgovorna za uspostavljanje likvidnosti makroekonomskogsistema, snadbjevajući poslovne banke potrebnim sredstvima i kreditima. Centralne banke sejavljaju kao zajmodavci u krajnjoj instanci.
Pojam i funkcije centralne banke
-emisija novca, novčanica, novca i kredita
;2. Sprovodjenje mjera kreditno monetarne pilitike;
Regulisanje i supervizija rada banaka;
4. Održavanje spoljne likvidnosti
;5. Obavljanje određenih poslova za račun države;
.
Osnovna funkcija centralne banke je emisija novca. U tome značajno mjesto pripada državi i njenim organima. Centralna banka preko svojih specijalizovanih institucija ili organa emituje gotov novac.Međutim,onaemitujeiprimarni novac(koji se često naziva i
rezervni novac ) tako što odobrava kredite poslovnim bankama ili od njih kupuje nedospjela potraživanja. Na taj način onaodržava potrebnu količinu novca u opticaju i reguliše visinu kamatnih stopa na finansijskom tržištu.Tri osnovna kanala preko kojih centralna banka emituje novac su:
1) Krediti CB poslovnim bankama
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET