Centralna banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PANEVROPSKI UNIVERZITET
APEIRON
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
SEMINARSKI RAD
TRŽIŠTE NOVCA I KAPITALA
NAZIV SEMINARSKOG RADA: „CENTRALNA BANKA“
Banja Luka, januar 2011 SADRŽAJ
Uvod 2
Nastanak i osnovne karakteristike centralne banke 3
Status, organizacija i upravljanje centralnom bankom 4
Osnovne funkcije centralne banke 5
Operacije centralne banke 9
Eskontna politika i tržište novca…………………………………………………………...…12
Kamatne stope centralne banke……………………………………………………………….12
Centralna banka BiH 13
Evropska centralna banka (ECB)……………………………….……………………………15
Zaključak……………………………………………………………………………………...18
Literatura……………………………………………………………………………………...19
Uvod
Institucionalizovano tržište novca je obično zatvoreno tržište koje je ograničeno na nekoliko najznačajnijih učesnika čije su prava i obaveze normativno utvrđeni.
Galvni učesnici na takvom tržištu novca su:
Centralna banka
Poslovne banke kao osnovni učesnici i subjekti trgovine novcem
Specijalizovane posredničke finansijske organizacije koja su ovlaštene za takve poslove
Centralna banka je najvažniji učesnik na tržištu novca. Takav njen položaj na tržištu novca proizilazi iz položaja i zadataka u monetarnom i privrednom sistemu. Centralna banka ima ulogu “banke banaka”, ona je autonomna i samostalna u vođenju monetarne politike i regulisanju tržišta novca pomoću instrumenata koji joj stoje na raspolaganju. Centralna banka je zapravo, glavni regulator i kontrol zbivanja na tržištu novca.
Nastanak i osnovne karakteristike centralnih banaka
Glavna monetarna institucija bankarskog sistema jedne zemlje jeste centralna banka. U raznim zemljama ta banka nosi različite nazive: državna, narodna, emisiona, rezervna ili jednostavno Banka Engleske, Banka Japana, Banka Italije i sl. Često se ona naziva i bankom banaka jer kod nje banke drže svoje depozite i njoj se često obraćaju za odobravanje kredita. U ranim fazama razvoja bankarstva nije postojalo razgraničavanje između centralnih i poslovnih banaka, jer su skoro sve poslovne banke vršile emisiju banknota.
Imajući u vidu da je razvoj centralnog bankarstva u zemljama Zapadne Evrope započeo prije industrijske revolucije može se zaključiti da je visok nivo razvijenosti bankarstva bio jedan od važnih uslova za ekonomski uspon ovih zemalja. Sa osnivanjem prvih centralnih banaka povezuje i početak razvoja modernog bankarstva u svijetu. Prve centralne banke osnovane su u drugoj polovini XVII vijeka u Švedskoj ( Rik-sbank, 1656.) i Engleskoj (Bank of England 1694.) koja je imala najveći uticaj na dalji razvoj centralnih banaka. Ove Banke nisu imale eksluzivno pravo na emisiju banknota i njihove funkcije razlikovale su se od funkcije savremenih centralnih banaka. Tako je, na primjer po osnivanju centralna banka u Engleskoj bila dužna da vrši i direktno kreditiranje industrije i trgovine. Centralne banke su se u savremenom obliku pojavile u XIX vijeku.
Pojava centralnih banaka istorijski je povezana sa centralizacijom emisije banknota u rukama jedne ili malog broja najstabilnijih banaka u koje su država i klijenti imali najveće povjerenje. Krajem XIX i početkom XX vijeka u većini država emisija banknota je vršena od strane samo jedne centralne banke.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET