Centralna banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Семинарски рад
Централна банка
Садржај
Појам и историја Централне банке
Статус организација и управлјанје Централном банком
Функције Централне банке
Операције и биланс Централне банке
Компоненте које одређују понуду новца
Примарни новац
Стопа примарног новца према депозитима
Стопа резерви банака код Централне банке
Европска Централна банка
Појам и историја централне банке
Централна банка је монетарна институција и основни стуб банкарског система сваке земље. Од земље до земље централна банка носи различите називе: народна, емисиона, државна или банка Енглеске, банка Јапана…
Централна банка представља главну банку у оквиру финансијске институције. Непосредно регулише и усмерава монетарно-кредитне токове у свакој земљи, у тржишним условима динамизира и стабилизује привредну активност земље.
Централна банка је специфична државна институција. Она је непрофитна институција, за разлику од других банака такође не успоставља директне кредитне односе са небанкарским сектором, осим са државом. Не постоји конкурентски однос између централне банке и државне банке.
Прве централне банке основане су у другој половини XVII века у Шведској и Енглеској. Овај период је уједно и почетак развоја модерног банкарства у свету. До тада се нису разграничавале централне и пословне банке, јер су скоро све пословне банке вршиле емисију банкнота.
Функције тадашњих централних банака су се разликовале од функција савремених централних банака које су као такве постале у XIX веку.
Централна банка заједно са пословним банкама чини банкарски систем који утиче на количину новца у оптицају. Она представља банку која кредитира све остале банке у земљи и уједно је банка државе.
Основне карактеристике централне банке, у односу на пословне банке, су:
Емисија новчаница и кованог новца и контрола формирања депозитног новца,
Регулисање потенцијала пословних банака и усмеравање њихове кредитне политике,
Надзор (мониторинг) над укупним пословањем банака и других финансијских организација,
Гарант ликвидности банкарског система, односно улога последњег уточишта,
Велика (може се рећи одлучујућа) улога државних органа у управљању,
Непрофитна институција,
Непостојање директних кредитних односа са домаћим небанкарским сектором (осим државе, у неким земљама),
Дуална институција, новчана (која формира и регулише новац у оптицају) и банкарска (која има кредитне и депозитне односе са пословним банкама, иностранством и државом), и
Не постоји конкурентски однос централне и пословних банака.
Статус,организација и управљање цетралном банком
Форма у којој се обично централна банка среће је акционарско друштво. Њен капитал, по правилу, припада држави, али иако то није увек случај веза између државе и централне банке је веома чврста. Међутим, ово не значи да централна банка потпуно зависи од државе.
Генерално, централна банка представља значајну независну институцију правне државе и тржишне приврде са доминацијом приватног власништва чији су циљеви и задаци да осигура функционисање финансијског тржишта и реализацију тржишних финансијских институција. Као таква она послује у складу са посебним законом.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET