Carinski sistem u Evropskoj Uniji | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carinski sistem u Evropskoj Uniji". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
CARINSKI SISTEM U EU
SADRŽAJ:
I Uvod ……………………………………………………. 3
II Izbor oblasti naučne analize ……………………….. 3
III Izbor i definisanje problema istraživanja ……….... 5
Definisanje predmeta i ciljeva istraživanja
....................................................................................... 6
IV Hipoteze ........................................................................... 6
V Varijable ......................................................................... 8
VI Metode i tehnike za prikupljanje podataka ............... 8
VII Analiza efikasnosti sprovedene metode i tehnike ... 9
VIII Obrada i interpretacija podataka ………………….. 10
IX Diskusija ……………………………………………. 10
X Zaključak …………………………………………….11
LITERATURA …………………………………………….. 12
I UVOD
Carina predstavlja obavezu uvoznika, odnosno izvoznika da u momentu kada roba prelazi nacionalnu granicu, plati propisanu sumu novca u korist države. Cilj carine nikako nije da poveća državni prihod, već zaštita domaće proizvodnje, naročito one koja tek počinje da se razvija. Carine predstvljaju stabilan i dugoročan instrument regulisanja spoljne trgovine i zaštite domaćeg tržišta.
U većini zemalja carinska tarifa se propisuje zakonom. Carinska tarifa ne može da se menja od slučaja do slučaja i prema trenutnoj potrebi kao drugi instrumenti spoljnotrgovinske politike.
Carina predstavlja dažbinu koja se naplaćuje, najčešće, na uvoznu robu u vidu novčanog iznosa, a po utvrđenim carinskim stopama u Carinskoj tarifi, bilo u cilju zaštite domaće privrede, fiskalnih, socijalnih i drugih razloga.
Pojam carine i uloga carina je zaštita domaće proizvodnje, a sekundarna uloga fiskalni efekat koji ona ispoljava pri punjenju budžeta određene države.
II IZBOR NAUČNE OBLASTI
Proučavanje carinskog sistema predstavlja analizu koja mora konstantno da se sprovodi, usled mnogobrojnih promena koje u vidu zakonskih i drugih uticaja deluju na ovaj sistem.
Carinski sistem predstavlja jedinstvo određenih naučno utvrđenih saznanja o osnovnim delovima i institutima kao što su: carinski prelaz, carinsko područje, carinski pogranični pojas, carinska roba, carinska vrednost…itd, i određenog broja instrumenata kojima se konkretno ostvaruju njegovi ciljevi.
Carinski sistem je takođe i deo pravnog sistema neke zemlje. On nastaje kao carinski suverenitet, odnosno neprikosnoveno suvereno pravo države da autonomnim pravnim odlukama reguliše funkcionisanje ovog podsistema. Carinski sistem je segment pravnog sistema jedne zemlje.
Svako istraživanje koje se sprovodi u naučne svrhe mora da bude metodološki izvedeno, te ga moramo shvatiti kao teorijsko-empirijski proces koji se zasniva na realnim podacima i potkrepljen je teorijski. Istraživanje ne treba raditi po svaku cenu, već samo u slučaju da želimo da saznamo nešto određeno u vezi neke naučne oblasti, a da za to sada ne možemo da pronađemo odgovor. Njega ne treba raditi ukoliko nismo sigurni šta zapravo želimo da saznamo, jer nećemo moći da stignemo do finiša istraživačkog procesa, i do adekvatnih rezultata.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET