Budžetska kontrola | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Budžetska kontrola". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
EKONOMSKI FAKULTET
Seminarski rad
Predmet:Javne i Monetarne finansije
Tema:Budžetska kontrola
Sadržaj:
-Pojam budžeta..............................................................................................3
-Budžetska načela...........................................................................................6
-Budžetska procedura ....................................................................................7
- Kontrola izvršenja budžeta ............................................................................8
-Budžetska kontrola i revizija.......................................................................... 9
-Budžetska inspekcija .....................................................................................10
-Zaključak ......................................................................................................11
-Literatura.................................................................................................... 12
Pojam budžeta
Nije prikupljanje javnih prihoda i njihovo trošenje stvar pojedinca ili uske interesne grupe. Problem je mnogo složeniji i zahteva kordinaciju aktivnosti različitog nivoa državne vlasti, kao i usmeravanje društvenih planova u cilju ostvarivanja ciljeva ekonomskog i socijalnog razvoja društvene zajednice. Planska, kordinirana i usmerena aktivnost na prikupljanju i trošenju državnih prihoda vrši se u okviru budžeta.
U finansijskoj literaturi prisutan je veliki broj pristupa u određivanju samog pojma budžeta. Tako je budžet definisan shodno razvoju društva i promenama shvatanja uloge u funkciji države u društveno-ekonomskom uslovima življenja. Budžet je akt koji sadrži prethodno odobrenje javnihprihoda i rashoda. Budžet je plan, budžet je računski dokument, budžet je pravni akt, budžet je politički akt, budžet je ekonomski akt ali i budžet je i finansijski akt. Budžet je osnovna finansijska institucija svake države za finansiranje opšte potrošnje, odnosno za zadovoljenje opštih društvenih potreba. Budžet je plan prihoda i rashoda države, utvrđen za određeni period koji je obično godinu dana. Sa ekonomskog aspekta budžet je instrument ekonomske politike za ostvarivanje brojnih funkcija u društvenoj reprodukciji. Mi smo doneli naš Zakon o budžetu 2007. Godine i on definiše budžet kao primanja po osnovu zaduživanja i prodaje finansijske imovine i izdatake po osnovu otplate duga i nabavke finansijske imovine.
Budžet ima brojnost i raznolikost pojmovnog određenja i to ukazuje na svu složenost i značaj budžeta kao finansijske institucije savremene države. Međutim, sve ove definicije u osnovi sadrže izvesna zajednička obeležja, a to su:
budžet je jednogodišnji akt;
budžet je javni akt;
budžet je predviđanje;
budžet je instrument ekonomske politike;
budžet je instrument socijalne politike.
Budžet je javni akt i donosi se po utvrđenoj zakonskoj proceduri u formi zakona. On je postao javni akt, zbog toga sto se o njemu vofi skupštinska rasprava, gde narodni poslanici mogu da uticu na visinu i korisnost prihoda i rashoda, kao i to što je dostupan svima i što se u celosti objavljuje i tome sl. Budžet je isto tako pravni i politički akt.
On je pravni akt i donosi se u formi zakona. Zbog toga se budžet može definisati kao skup pravnih odnosa koji nastaju između državnih organa koji učestvuju u njegovom donošenju i izvršavanju, s jedne strane, i korisnika budžetskih sredstava, s druge strane.
Budžet je kao što smo i rekli istovremeno i politicki akt. On održava ciljeve i politiku političkog programa nosioca vlasti. Politički program može da donosi ili da ne donosi vlast u demokratskoj proceduri izbora nosilaca vlasti. Građani, poreski obveznici, osetljivi su na poreski program određene političke grupacije i skloni su da svoja politička određenja usmere ka određenim programima prikupljanja i trošenja poreza. Politika javnih prihoda i javnih rashoda države oslikava nosioce političke, a time i državne vlasti jedne zemlje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET